Harmanec 13. augusta (TASR) - Harmanecká jaskyňa je už druhú sezónu pre verejnosť uzavretá. Dôvodom je výstavba nového vstupného areálu, ktorú Správa slovenských jaskýň (SSJ) Liptovský Mikuláš začala v minulom roku.
Riaditeľ SSJ Jozef Hlaváč TASR informoval, že pri stavebných prácach by bola ohrozená bezpečnosť návštevníkov. Preto prístupový chodník k jaskyni uzatvorili, čo aj zreteľne vyznačili. Rovnako tak i turistické chodníky, vedúce od Kordík. Niektorí ľudia to však nerešpektujú a na vlastné riziko prekonávajú bariéry a vstupujú na stavenisko.
Jaskyniari pôvodne predpokladali, že práce pri budovaní vstupného areálu, infraštruktúry a úprave prístupového chodníka, s ktorými začali vlani na jar, ich dodávatelia ukončia už do začiatku tohtoročnej sezóny. Tú v Harmaneckej jaskyni v posledných rokoch otvárali 1. mája a trvala do konca októbra.
"Práce predĺžila nielen likvidácia starého vstupného areálu, ale aj úprava podložia pod nový objekt. Ukázalo sa totiž, že sa musia urobiť injektáže, s čím sme pôvodne nepočítali. Ich realizácia vo veľmi náročnom teréne je i časovo náročná. Okrem vstupného areálu budujeme pri jaskyni aj čističku odpadových vôd a od parkoviska pri štátnej ceste prívod vody z verejného vodovodu, nový rozvod elektriny a signalizačné ochranné zariadenie napojené na políciu. Sú to veľmi náročné práce, pretože sa pri nich musí prekonať značný výškový rozdiel," povedal Hlaváč.
Podľa riaditeľa SSJ náklady na vybudovanie nového vstupného areálu a ostatné práce dosiahnu približne 15 miliónov korún. Chcú ich dokončiť kompletne tak, aby jaskyňu pre návštevníkov otvorili v máji budúceho roku.
Pred uzatvorením navštívilo Harmaneckú jaskyňu ročne viac ako 23 tisíc ľudí. Od parkoviska pri štátnej ceste vedie k nej takmer 1,5 kilometra dlhý chodník, po ktorom návštevníci ku vchodu do jaskyne prekonajú až takmer 260-metrový výškový rozdiel. Prístup k nej je považovaný za najnáročnejší zo všetkých dvanástich pre návštevníkov sprístupnených jaskýň.
Harmaneckú jaskyňu, nachádzajúcu sa pri Dolnom Harmanci neďaleko Banskej Bystrice, objavil v roku 1932 ani nie 18-ročný rodák z Rožňavy Michal Bacúrik. Pre verejnosť ju sprístupnili v roku 1950. Celková dĺžka preskúmaných priestorov je 2763 metrov, z nich sprístupnili 720 metrov. Návštevníci však prechádzajú po niektorých miestach dvakrát, čim sa prehliadková trasa predĺžila na vyše 1020 metrov. Je v nej 1043 schodov, výškový rozdiel medzi najnižšou a najvyššou časťou prehliadkovej trasy je približne 40 metrov. Medzi jej zaujímavostí patrí aj to, že v nej žije deväť druhov netopierov.
mb som