SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Českí turisti našli cestu aj do zahraničných kancelárií

Praha 12. júla (TASR) - Českí turisti našli cestu aj do zahraničných kancelárií.

"Česi? Áno, jazdia s nami, keď je to lacnejšie," povedala zamestnankyňa slovenskej cestovnej kancelárie Pegas Travel z Trenčína. Doplnila, že predovšetkým Moravania, ktorí majú na Slovensko bližšie, si porovnávajú ceny za hranicami. A keď nájdu u susedov lacnejší zájazd k moru, cestujú so Slovákmi. Zájazd si môžu dokonca na diaľku objednať a zaplatiť cez účet, ktorý má cestovná kancelária v českej banke.

Niektoré slovenské kancelárie ponúkajú v porovnaní s českými nižšie ceny do rovnakých miest, dokonca aj do rovnakých hotelov.

SkryťVypnúť reklamu

"Najvýhodnejšie vyjde rozdiel pri zájazde do Bulharska a Grécka alebo do Egypta," uviedla napríklad zamestnankyňa bratislavskej pobočky Ruefa Reisen.

Pre porovnanie - táto cestovná kancelária ponúka 11-denné zájazdy na Krétu z Bratislavy v prepočte za 10 400 korún, zatiaľ čo česká cestovná agentúra Monate ponúka rovnaký apartmán na rovnakom mieste o 1 100 korún drahšie, ale s odletom z Prahy.

České cestovné kancelárie sa, samozrejme, snažia turistov od nákupu za hranicami odradiť. "Klient musí zobrať do úvahy ďalšie náklady s takou cestou spojené, ako je doprava alebo parkovanie, a fakt, že všetok servis je v cudzom jazyku," upozornila hovorkyňa CK Fischer Pavlína Míčová. Podľa nej sa dodatočnými nákladmi cena vyrovná s tou domácou.

SkryťVypnúť reklamu

Také náklady sa zahraničné cestovné kancelárie, samozrejme, snažia obmedziť. Hlavne potom ďalší konkurenti českých kancelárií: nemecké a rakúske agentúry.

Pri porovnaní zájazdov na poslednú chvíľu však zatiaľ nemecké a rakúske ponuky na last minute vychádzajú drahšie, a to zhruba o 15 %. "Cez nemecké cestovky je to stále trocha drahšie, ale vyplatia sa zimné zájazdy do exotických krajín. Cez kanceláriu TUI sa napríklad hodí v zime cestovať do Karibiku alebo do Afriky, cena i kvalita sú lepšie," vysvetlila Hana Marešová z agentúry Travel Plus.

Aby pritiahli vzdialenejšiu klientelu, ponúkajú nemecké kancelárie zdarma cestu vlakom do Frankfurtu, odkiaľ sa odlieta, letecky so zľavou, alebo pre tých, ktorí prídu vlastným autom, zľavnené parkovacie karty.

SkryťVypnúť reklamu

Viedeň je podobná záležitosť. Pre Brňanov alebo Bratislavčanov nie je ďaleko a rakúske cestovné kancelárie rovnako ponúkajú zľavy na parkovanie v meste.

Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 845
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 046
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 006
  4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 4 999
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 335
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
  7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 2 851
  8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 644
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 829
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 25 211
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 16 920
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 11 207
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 497
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 8 629
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 331
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 262
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu