Amália a Ivan Mojtovci, ktorí si prenajali kúpalisko na Sĺňave, hovoria, že ak sa počasie nezlepší, môžu mať problém splatiť aspoň náklady na kúpalisko. "Vkladáme nádej už len do počasia, dúfame, že sa zlepší," hovorí Amália.
Pri častých dažďoch sa voda nestačí ohriať, čo ľudí odrádza od kúpania, aj keď je teplo. "Prekvapení sú však aj cenami, zvýšenie DPH za vodu, ktorú nakupujeme, zo 14 na 19 percent, ale aj zvýšenie cien elektriny urobilo svoje." Vstupné na kúpalisko stúplo zo 60 na 80 korún. Na Sĺňave ubudlo Poliakov, prichádzajú Slováci a Česi.
Autokemp v Liptovskom Trnovci pri Liptovskej Mare sa síce cez víkendy naplní, ľudia sa však do priehrady kúpať nechodia. "Väčšinou sa opaľujú, kúpať sa chodia do nových akvaparkov s termálnou vodou a do Bešeňovej," hovorí Monika Šimčeková.
Sezóna je silnejšia ako po iné roky, hovorí Kinga Česnaková z termálneho kúpaliska v Štúrove. Kúpajúcich však podľa nej neláka len počasie, ale aj nové atrakcie, napríklad bazén s vlnobitím.
Na Orave sa pre dážď chodí namiesto do Západných Tatier na termálne kúpalisko Oravice alebo do akvaparkov. Tam chodia aj turisti z Vysokých Tatier. Štefánia Makovcová z tatranskej turistickej kancelárie hovorí, že majú úspech, hoci ľudia sú na začiatku šokovaní cenou. "V zóne B stojí celodenné vstupné pre dospelého 400 korún, pre dieťa 270 korún, ak chce ísť celá rodina s dvoma deťmi, je to na deň 1340 korún." Kto chce ísť do zóny s atrakciami, zaplatí ešte viac - dospelý asi 600 korún.
Ceny vo Vysokých Tatrách sa všeobecne mnohým zdajú vysoké. "V lete mi dá prácu nájsť ľuďom ubytovanie za prijateľnú cenu. Keby sa ceny hýbali medzi 250 - 400 korunami, všetko sa naplní," hovorí Makovcocá. Ľudia, čo prichádzajú do kancelárie, považujú za prijateľné ubytovanie za 300 - 500 korún za noc, také penzióny sú však na leto už plné.
(haj)