Okrem toho sa budú sledovať aj tri prírodné lokality s čiastočne organizovanou rekreáciou, 40 oblastí s neorganizovanou rekreáciou a 182 umelých kúpalísk so 448 bazénmi. Z toho je 155 napúšťaných termálnou a 293 netermálnou vodou.
Doteraz dostalo povolenie na prevádzku len deväť prírodných kúpacích oblastí s organizovanou rekreáciou, čo je do veľkej miery ovplyvnené nestálym počasím a nízkou teplotou vody a ovzdušia. Ostatné prírodné lokality sú v štádiu vybavovania a príprav alebo prevádzkovatelia o povolenie na prevádzku zatiaľ ani nepožiadali.
Sledovať sa budú aj lokality s neorganizovanou rekreáciou, využívané spontánne veľkým počtom obyvateľov počas horúcich letných dní. Sú to rôzne nádrže, štrkoviská a iné vodné útvary, ktoré svojím charakterom nespĺňajú požiadavky platnej legislatívy na vodu na kúpanie a priestorové vybavenie prírodných kúpalísk. Na takýchto vodách sa vykonajú aspoň orientačné kontroly kvality vody. Ak sa potvrdí nevyhovujúca kvalita, budú o tom informované obce a mestá, v katastrálnom území ktorých sa lokality nachádzajú, a tie zabezpečia označenie lokality varovným upozornením.
Povolenie na prevádzku dostalo doposiaľ 77 kúpalísk s 203 bazénmi, žiadosť o vydanie súhlasu na prevádzku kúpaliska predložili prevádzkovatelia 59 kúpalísk so 138 bazénmi, v prípade 46 kúpalísk so 107 bazénmi o povolenie na prevádzkovanie zatiaľ nikto nepožiadal.
(tasr)