Na festivale Európske ľudové remeslo, ktorý bude cez víkend v Kežmarku, sa predstaví vyše 80 remeselníckych majstrov. Spolu s pomocníkmi a študentmi stredných škôl bude predvádzať umenie ľudových remesiel približne 200 remeselníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Walesu.
Návštevníci festivalu uvidia 47 druhov remesiel a predstaví sa takmer 30 úplne nových remeselníkov. Premiéru budú mať cinolejár, reštaurátor nábytku, debnár, výrobca gájd či výrobca mydla a kúpeľných solí. Súčasne s remeselníckym festivalom sa v areáli Kežmarského hradu uskutoční 6. syrársky trh. Účasť na ňom zahlásilo desať slovenských mliekarní.
Festival remesiel sa začne slávnostným sprievodom mestom a dobýjaním mestských hradieb v piatok o 13.00 h. Až do nedele čaká na návštevníkov okrem ukážok remesiel bohatý kultúrny program na dvoch pódiách pred radnicou a pri hrade. Po minuloročnom úspechu pripravilo Kežmarské múzeum prehliadku hradu spojenú s divadelným predstavením. Cez deň to bude Rozprávka o pyšnej princeznej, v noci Krvavé dejiny - v sieti. Obe predstavenia priblížia návštevníkom netradičnou formou najzaujímavejšie udalosti z dejín hradu.
Tak ako každý rok aj nadchádzajúci ročník je venovaný jednému z kežmarských cechov. Tohto roku sa organizátori zamerali na cech výroby a spracovania kože. Toto remeslo predstaví v Kežmarku šesť remeselníckych majstrov z celého Slovenska, ktorí budú vyrábať kožené tašky, opasky, brašny, sedlá a konské postroje.
V 15. až 19. storočí pôsobilo v Kežmarku 40 cechov. Počet remesiel však bol oveľa vyšší. Na založenie samostatného cechu boli potrební aspoň traja remeselnícki majstri. (sita)