Roje koníkov sťahovavých sa na jar vydali zo severozápadnej Afriky južnejšie do oblasti Sahelu - do krajín ako Mauritánia, Senegal a Mali, upozornila Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Oplodnené kobylky by mohli v krátkom čase doraziť až do Nigeru a Čadu, ba dokonca až do západosudánskeho Darfúru, ktorý bojuje s následkami občianskej vojny a hladom.
Populácia hmyzu by mohla v nasledujúcich mesiacoch vážne ohroziť úrodu kultúrnych plodín. Preto boli v uplynulých týždňoch pesticídmi ošetrené vyše štyri milióny hektárov budúcej úrody v Alžírsku, Maroku, Tunisku, Líbyi a v Mauritánii, pričom je - okrem už dodaných deviatich miliónov dolárov - nevyhnutná ďalšia pomoc zo zahraničia, upozornila FAO vo vyhlásení vydanom v pondelok v Ríme.
Zatiaľ najvážnejší nájazd sarančí zaznamenali v rokoch 1987-89, keď si operácie na záchranu úrody v 28 krajinách vyžiadali vyše 300 miliónov dolárov.
FAO označuje za nevyhnutnosť monitoring vývoja situácie v ohrozených oblastiach, ale aj používanie chemikálií nezaťažujúcich životné prostredie a ich aplikovanie v primeranom čase a koncentrácii. FAO vo vyhlásení pripomína možnosť použiť alternatívne zmesi - napr. biologické pesticídy.
Koník sťahovavý, známy ako pod názvom saranča, pri premnožení spôsobuje v krajinách s teplejšou klímou veľké škody požieraním zelene - ich invázia je známa ako jedna z biblických egyptských rán.
1 4 12 pel