Východiskový a cieľový bod: Radničné námestie, Banská Štiavnica, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Radničné námestie - Červená studňa 1/2 h - Paradajs 3/4 h - Ottergrund 1/2 h - Červená studňa 1/2 h - Radničné námestie 1/4 h. Spolu: 2 1/2 h. Prevýšenie: 148 m.
Základná trasa: Hoci sa trasa náučného chodníka začína v sedle Červená studňa, my začneme na Radničnom námestí (593 m) v centre Banskej Štiavnice.
Od turistického smerovníka nás zelená značka (5526) privedie na Námestie Sv. Trojice, ktorým vystúpime na horný okraj. Asi po 10 minútach prídeme k posledným domom a vojdeme do lesa. Onedlho prídeme k umelému jazeru (tajch), ktoré minieme po jeho západnom okraji. Vystúpime k vodárni, kde prekrížime lesnú cestu, a o chvíľu vyjdeme na hlavnú asfaltovú cestu, na ktorej odbočíme vľavo. Ocitneme sa v sedle Červená studňa (791 m).
Na tomto mieste sa začína náučný chodník, ktorého trasu predstavuje informačný panel č. 1. V prvej časti chodníka sa vydáme po červených turistických značkách (0835). Sledujeme aj bielo-žlté značkovanie náučného chodníka, ktorý smeruje južným smerom a od informačného panelu č. 2 mierne stúpa po ceste vedúcej pod lesom. Na okraji lesa minieme informačný panel č. 3 a mierne vystúpime riedkym lesom a polootvorenou krajinou. Na trase sú nádherné výhľady do Hodrušskej doliny a na protiľahlý hrebeň, ktorý oddeľuje Vyhniansku brázdu od Hodrušskej doliny a po ktorom vedie modro značkovaný Chodník Andreja Kmeťa.
Počas krátkych zastávok pri pomerne husto osadených informačných paneloch sa oboznámime s geologickým podložím Štiavnických vrchov a jednotlivými geologickými obdobiami, počas ktorých sa vytváral ich povrch. Stálym miernym stúpaním minieme informačné panely č. 6, 7, 8 a 9, okolo ktorých sú zo štiavnických kameňov vytvorené malé pyramídy s opisom ich zloženia. O chvíľu prídeme na najvyšší bod trasy - vrch Paradajs (939 m).
Tento symbol Banskej Štiavnice, podľa ktorého pomenovali aj geologický náučný chodník, ponúka z otvorenej lúky ležiacej pár metrov pod vrcholom nádherný výhľad na Štiavnické vrchy a Banskú Štiavnicu. Od informačného panelu č. 12, ktorý informuje o ryolitových vulkanitoch, klesneme južným smerom do malého sedla s informačnými panelmi č. 13 a 14. Červená značka smeruje ďalej na juh k vrchu Tanád, my pôjdeme po vrstevnici juhovýchodným svahom Paradajsu. Na malej lúke pod Paradajsom stojí informačný panel č. 15, odkiaľ nás čaká mierne klesanie lesnou cestou a pekné výhľady na Banskú Štiavnicu.
Vrstevnicovou cestou pohodlne prejdeme ponad skupinu domov stojacich pri vodnej nádrži Ottergrund (800 m). Z najbližšieho rázcestia pokračujeme miernym stúpaním do malého lesa a klesaním do sedla Červená studňa (791 m). Tu sa náučný chodník končí a my sa po zeleno značkovanej trase (5526) známej z úvodu výletu vrátime na Radničné námestie (593 m) v centre Banskej Štiavnice.
(Turistický sprievodca Štiavnické vrchy - Slovenské stredohorie z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi "Štiavnické vrchy (Slovenské stredohorie)", ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, nemeckom, poľskom a anglickom jazyku. Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk.