Londýn 21. júna (TASR) - Tisícky druidov a zábavychtivých zvedavcov dnes vítali východ slnka v Stonehenge. Dnešný deň - 21. jún - je totiž dňom slnovratu, keď je severná pologuľa najdlhšie priklonená k Slnku. Podľa astronómov je dnes vôbec najdlhší deň a najkratšia noc celého roka.
V anglickom Stonehenge je tento dátum tradične spojený s oslavou slnovratu a zhromaždením tisícov vyznávačov histórie a okultných vied a javov. Aj dnes prišlo na Salisburskú planinu v grófstve Wiltshire zhruba 19.000 ľudí.
Stonehenge je prístupný verejnosti po celý rok, ale samotné kamene, ktoré ho tvoria, sú za plotom. Tieto prísne bezpečnostné opatrenia úrady zaviedli po bitke, ktorá sa tu strhla v roku 1985.
Kamenný chrám Stonehenge je najvýznamnejšia prehistorická pamiatka v Británii a púta obrovskú pozornosť. Počas roka ju navštívia milióny turistov a v deň slnovratu sa tam schádzajú rôzne kultové, historické a niekedy i recesistické spolky.
Obrovské kamene v niekoľkých kruhoch tvoria unikátny chrám. Najstaršie časti chrámu dopravili z waleských svahov niekedy okolo roku 3000 pred naším letopočtom. No ani dnes nevedia historici s určitosťou povedať, na čo slúžil. Špekuluje sa, že to bol chrám, cintorín, či kalendár alebo mohol slúžiť na rôzne náboženské obrady.
Tento prehistorický kamenný kruhový komplex patrí do Zoznamu svetového dedičstva.