Technické múzeum tohto druhu by podľa primátora Stanislava Chovanca vhodne zapadlo do koncepcie rozvoja turizmu v Skalici. "Mlyn postupne zreštaurujeme a zabezpečíme jeho funkčnosť, aby návštevníci mohli sledovať ukážky mletia múky," plánuje primátor.
V štvorpodlažnej budove je zakonzervovaná pôvodná technológia mlyna od násypu obilia, jeho čistenia a triedenia, cez mletie a rozdeľovanie až po konečnú fázu plnenia do vriec. Po odkonzervovaní by mal mlyn podľa primátora skutočne mlieť.
S tým súhlasí aj reštaurátor historických vozidiel Tomáš Slováček, ktorý sa na rekonštrukciu mlyna podujal. Päť chlapov by reštaurovanie technológie malo podľa neho zvládnuť za dva roky. Historický charakter zostane zachovaný, žiadne moderné prvky nebudú používať. "Šťastím Pilárikovho mlyna bolo, že po znárodnení sa v ňom mlelo len krátko. Potom bol zakonzervovaný s tým, že slúžiť bude v čase núdze," konštatuje reštaurátor.
Podľa primátora bude rekonštrukcia mlynských strojov stáť asi dva milióny, oprava budovy približne tri milióny korún. Peniaze dá mesto zo svojho rozpočtu, no spolieha sa aj na peniaze Európskej únie. Rozhodnutie poslancov investovať milióny do kúpy starého mlyna prijali Skaličania rozpačito. Zazneli aj pochybnosti o tom, či ide o najvhodnejšiu investíciu v čase, keď sa samosprávy sťažujú na nedostatok peňazí. Primátor Chovanec zasa poukazuje na zachovanie kultúrno-technickej pamiatky pre budúce generácie a zatraktívnenie ponuky pre návštevníkov Skalice. (tasr)