Bratislava 14. júna (TASR) - Spoločnosť Slovenské aerolínie (SA), a. s., Bratislava otvára od utorka, v spolupráci s poľským dopravcom LOT, pravidelné letecké spojenie na trase Bratislava-Varšava a späť.
LOT odštartoval uvedenú linku 6. mája 2002, pričom najprv ju prevádzkoval tri a neskôr až päťkrát týždenne. V súčasnosti, po pripojení SA, predstavuje frekvencia štyri lety za týždeň.
"Naša spolupráca spočíva v spoločnom predaji leteniek ako aj v spoločnej reklame, na Slovenské aerolínie pritom pripadne 20 % kapacity lietadla. Stroj ATR aj posádku poskytne LOT," uviedol pre TASR hovorca SA Marek Reviľák.
Formou spolupráce, tentokrát s rakúskym dopravcom Austrian Airlines (AUA), budú od 1. júla tohto roku na rovnakej báze ako v prípade LOT prevádzkovať SA každý deň s lietadlom Fokker 70 spojenie do Londýna a Paríža.
"Rastúci záujem o návštevu administratívneho centra Európskej únie, či už zo strany euroúradníkov alebo turistov sa prejavil aj v potrebe zvýšiť frekvenciu letov z Bratislavy do Bruselu," podotkol Reviľák. Od 1. júla budú preto SA spolu s AUA premávať na tejto linke dvakrát denne, s výnimkou nedele, kde počítajú s jedným letom. Ranný let bude podľa Reviľáka vyhradený spoločnosti AUA, večerný zabezpečia SA.
Okrem uvedených pravidelných leteckých spojení dnes ponúkajú SA aj linky do Moskvy a Tel Avivu. V rámci charterových liniek sú SA slovenským lídrom. Lietajú predovšetkým do Španielska, Bulharska, Grécka, Turecka, Tuniska a Egyptu.
V roku 2002 uskutočnili aerolinky 500 charterových letov, o rok neskôr odviezli na 747 letoch takmer 200 000 cestujúcich. Podobný vývoj možno sledovať na spojení medzi Bratislavou a Moskvou. Od začiatku roka do mája prepravili takmer 4700 pasažierov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2003 nárast o 11 percent.
Vedenie Slovenských aerolínií plánuje v budúcnosti rozšírenie počtu destinácií pravidelnej i nepravidelnej dopravy. K tomu prispeje rozšírenie lietadlového parku. K stroju Boeing 737 300, získaného na prelome marca a apríla, pribudnú ďalšie dve lietadlá, rýchly a objemný Boeing 767 a menší Fokker 100.
Majoritným vlastníkom 90 % akcií SA je Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR.