v priťahuje. A aj o tom budú Íri dnes rozhodovať - k voľbám do Európskeho parlamentu pridali aj referendum o občianstve.
Írsko je jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá automaticky garantuje občianstvo každému, kto sa narodí na tomto ostrove, teda aj v jeho britskej časti (Severné Írsko).
V ostatných štátoch únie je to komplikovanejšie. Žiadatelia musia oprávnenosť svojej požiadavky dokazovať rodokmeňom alebo dokumentmi, ktoré dokazujú, že na území krajiny žijú už niekoľko rokov. V Írsku sa stačí narodiť.
Vláde sa to nepozdáva a tvrdí, že prisťahovalci to zneužívajú a na základe toho, že ich dieťa má írske občianstvo a oni sú jeho rodičmi, môžu vzniesť požiadavku na trvalý pobyt.
"Verím, že väčšina rozumných ľudí súhlasí, že občianstvo by nemalo byť len záležitosťou narodenia," vyhlásil minister zahraničných vecí Brian Cowen. Tvrdí, že oponenti tohto opatrenia spomedzi opozičných politických strán a organizácií na ochranu ľudských práv "sa v spoločnosti snažia prebudiť najnižšie pudy".
Kritici vlády tvrdia, že vláda sa nebezpečne pohráva s témou prisťahovalectva či rasizmu. Na vyhlásenie referenda podľa nich nie je dôvod, pretože počet žien, ktoré prichádzajú do Írska rodiť, aby získali občianstvo pre svojich potomkov, je zanedbateľný.
Miestne médiá v posledných mesiacoch priniesli správy o mamičkách v pokročilom štádiu tehotenstva z rozvojového sveta a chudobnejších krajín Európy, ktoré do krajiny prichádzali v čase pôrodného termínu. Pôrodnica najbližšia dublinskému letisku tvrdí, že to nie je náhoda, ak stále častejšie prijíma mamičky, ktoré po vystúpení z lietadiel nízkonákladových leteckých spoločností už v pôrodných bolestiach prevezú práve k nim. Krátko po pôrode už Írsko "pôrodné turistky" opúšťajú s istotou, že ich dieťa má írsky pas.
Deti sa rodia aj žiadateľom o azyl a prisťahovalcom - podľa AFP začiatkom roka hrozilo vyhostenie z krajiny asi 11 tisícom cudzincov, ktorých deti sa stali írskymi občanmi.
Otázka občianstva Írov rozdeľuje a ukazuje, že téma prisťahovalectva je pre túto krajinu nová a zďaleka nie taká samozrejmá ako napríklad vo Veľkej Británii.
Názor katolíckej cirkvi je v Írsku v sociálnych a etických otázkach ako potraty, homosexualita či rozvody veľmi rešpektovaný. Biskupská konferencia aj rešpektovaní jezuiti sa postavili skôr na stranu prisťahovalcov a odporučili ľuďom voliť "NIE". Prieskumy verejnej mienky však predpovedali, že vláda so svojím návrhom na obmedzenia občianstva uspeje.
MAREK CHORVATOVIČ