Bratislava 19. novembra (TASR) - Upozorniť na význam praktických stáží a výmenných pobytov v zahraničí pre študujúcu i pracujúcu mládež je cieľom celoštátnej konferencie, ktorá sa dnes začala v Bratislave. Bilancuje výsledky programu Leonardo da Vinci od roku 1998, keď sa Slovensko zapojilo do tohto najväčšieho programu Európskej únie (EÚ) pre odborné vzdelávanie a prípravu.
Ako zdôraznila riaditeľka Národnej agentúry programu Leonardo da Vinci na Slovensku Irena Fonodová, jedným z najväčších prínosov praktických stáží mladých ľudí v zahraničí je získanie skúseností a oboznámenie sa s novými technológiami, čo prispieva k lepšiemu uplatneniu sa na trhu práce. Dobré skúsenosti máme s projektmi, v rámci ktorých do zahraničia vycestovali mladí nezamestnaní a po návrate domov sa dokázali uplatniť priamo vo svojom regióne, uviedla Fonodová na stretnutí s novinármi.
Slovensko od roku 1998 úspešne vypracovalo 108 projektov, ktoré umožnili vycestovať do zahraničia približne 1500 učňom, študentom, učiteľom, trénerom, manažérom a ďalším. Najviac, takmer dve tretiny projektov vypracovali stredné odborné školy a učilištia. Možnosti vysielať mladých odborníkov na zahraničné stáže, ktoré program ponúka, podľa Fonodovej dosiaľ málo využívajú slovenské podniky. SR do programu ročne investuje asi dva milióny eur, z toho na mobilitné projekty asi 850 000. Väčšia časť je hradená z prostriedkov PHARE.
Možnosti získať praktické skúsenosti na Slovensku využilo len málo mladých ľudí z kandidátskych a asociovaných krajín EÚ. Dôvodom podľa Fonodovej nie je nezáujem, ale nedostatočná slovenská legislatíva v tejto oblasti. Zmenu by mal priniesť nový zákon o pobyte cudzincov, ktorý bude obsahovať osobitnú klauzulu pre občanov z krajín EÚ.