PARÍŽ - Parížskych majiteľov terénnych vozidiel zrejme čakajú ťažké časy. Mestská rada schválila odporučenie obmedziť jazdy týchto strojov, ktoré sú nevyhovujúce z ekologického hľadiska, po meste a v dlhej perspektíve sa uvažuje priamo o zákaze ich prevádzky.
V prvej fáze by sa landrovery, Grand Cherokee, Pajero a ďalšie podobné autá mali prestať preháňať po veľkých bulvároch, pozdĺž Seiny či v oblasti okolo Víťazného oblúka. Počíta sa tiež so zákazom ich vychádzania v dňoch vysokého znečistenia ovzdušia. Úplný zákaz by mohol byť začlenený do globálneho plánu cestnej prevádzky v Paríži, ktorý sa teraz spracováva.
Mestskí poslanci zo strany Zelených, ktorí návrh predložili, uvádzajú, že tieto terénne autá produkujú až štyrikrát viac škodlivín než bežné osobné automobily. Plynie to z ich vysokej spotreby - po meste až okolo dvadsať litrov na sto kilometrov. Podľa Denisa Baupina, ktorý má na radnici na starosti dopravu, "nemajú terénne vozidlá v meste čo robiť".
Parížska radnica je v rukách ľavicovej opozície. Poslanci za vládny pravicový Zväz pre ľudové hnutie hlasovali proti odporučeniu, pretože podľa nich nebude mať na stav ovzdušia skutočný vplyv. Terénne autá sú teraz vo Francúzsku v móde a trh s nimi je na vzostupe. Vlani ich napríklad firma Land Rover predala o 11 percent viac než v predchádzajúcom roku. "Ľudia chcú odlišné, sympatické, všestranne použiteľné auto," povedal jej hovorca.
V denníku Libération bol zhodou okolností práve včera pripomenutý prieskum, ktorý dala v USA urobiť automobilka Chrysler a podľa neho si terénne vozidlá kupujú väčšinou ľudia, ktorí sú "málo sebaistí, pyšní, egocentrickí a chýba im dôvera vo svoje vodičské schopnosti". Agentúra AFP napísala, že sú v USA teraz terénne vozidlá pre svoju vysokú spotrebu terčom mnohých kritík, a to i v súvislosti s terajším rastom cien pohonných hmôt. Používanie terénnych vozidiel v meste nedávno kritizoval aj londýnsky starosta Ken Livingstone. Ten označil ľudí voziacich v meste deti do školy v týchto autách za úplných idiotov.
(čtk)