Lisarovsk 19. novembra (TASR) - Starosta mesta Albert Rau je zvyknutý počuť tú istú starú otázku -- "Kedy odchádzate do Nemecka?" Rau je starostom Lisakovska, malého mesta na severe veľkej Kazašskej republiky, kde po väčšinu roka dujú vetry z okolitých stepí a teploty v zime môžu klesnúť na 40 stupňov Celzia pod nulou.
Je etnický Nemec, potomok tých, ktorí mali odvahu usadiť sa pozdĺž rieky Volgy, počínajúc 18. storočím za vlády Petra Veľkého a neskorších cárov. Potom, keď nacistické Nemecko vtrhlo do Sovietskeho zväzu v roku 1941, ich Stalin deportoval do Kazachstanu a na Sibír.
Kazašskí Nemci opúšťajú krajinu v húfoch, odkedy im po rozpade Sovietskeho zväzu ponúklo Nemecko možnosť prisťahovalectva. Čoraz prísnejšie nemecké kvóty a skutočnosť, že mnoho ľudí, ktorí chceli odísť, je už preč, exodus spomaľujú. "Myslím si, že veľká vlna emigrácie skončila -- menej a menej ľudí teraz každý rok odchádza a naša ekonomika je na vzostupe," povedal Rau počas prehliadky Lisarovskom, čistým a upraveným mestom, ktoré každý rok hostí festival piva.
"Ekonomika hrala najväčšiu úlohu v odchode ľudí. Pred ôsmimi rokmi boli všetky obchody prázdne a nemuseli ste dostať svoj dôchodok alebo plat aj pol roka, no ľudia chceli žiť normálne a vychovávať deti," dodal Rau.
V roku 1992 asi 15 percent z 39.000 obyvateľov Lisakovska boli Nemci. Dnes je toto číslo päť percent. Ten istý percentuálny pokles nastal v celej oblasti Kostunaj, kde sa nachádza mesto. Je to historicky "najnemeckejšia" kazašská oblasť. Z krajiny ako celku odišlo približne 350.000 Nemcov, čo je pokles z 1,1 milióna, ktorých zaregistrovali pri sčítaní obyvateľstva v roku 1989.
Ekonomika Kazachstanu sa s námahou postupne dostáva z hlbín, do ktorých sa potopila začiatkom 90-tych rokov. Vláda predpovedá na tento rok 11 až 12 percentný nárast hrubého domáceho produktu. Finančné prostriedky poľnohospodárskej oblasti Kostunaj sú tento rok vyššie vďaka skvelej úrode. Z tejto oblasti však odišlo tak veľa ľudí, že malé Nemecko v tejto stepi už nebude nikdy prosperovať tak, ako tomu bolo v minulosti. "Začiatkom 90-tych rokov boli v tejto oblasti obce, kde žilo 80 percent Nemcov a keď som chodil do školy, 80 percent mojich spolužiakov boli Nemci, teraz ale všetci žijú v Nemecku," dodal Rau.
Spoločnosť Wiedergeburt (znovuzrodenie) v regionálnom správnom meste Lisarovsk dostáva ročne 100.000 nemeckých mariek z nemeckého sociálneho fondu. Zabezpečuje bohoslužby v luteránskom kostole, ktoré slúži farár z Nemecka, lekárske centrum a kaviareň, kde ponúka zadarmo jedlo a ošetrenie pre tých, ktorí ju zúfalo potrebujú. Taktiež ponúka pomoc pri vybavovaní víz a jazykové kurzy pre ľudí, ktorí chcú emigrovať. "Pre nás tu nie je nič," hovorí Olja Večteinová, jedna zo študentiek nemeckej triedy, z ktorej chcú všetci ísť a pripojiť sa k svojim príbuzným v Nemecku. Študenti tvrdia, že platy v oblasti Kostunaj predstavujú 15 až 50 dolárov mesačne a tak nemôžu čakať až sedem rokov, aby dostali povolenie odísť do Nemecka. "Ale nie každý dostane povolenie," dodala ďalšia študentka nemeckého pôvodu - Tamara Russmanová.
Tento rok umožní Nemecko prisťahovanie iba 50.000 imigrantom zo všetkých 12 členských krajín Spoločenstva nezávislých štátov, pripomenula Inna Isakova, riaditeľka Wiedergeburtu. Minulý rok bolo toto číslo 100.000, čo je pokles z 200.000, keď začala prvá vlna Nemcov opúšťať Kazachstan. "Počty boli znížené, nemecká vláda taktiež platí za jazykové kurzy, pretože by bola rada, aby ľudia, ktorí do krajiny prichádzajú, už nemecky hovorili," dodala Isakova.