Jakarta 8. júna (TASR) - Dve sopky v rôznych častiach Indonézie dnes chrlili horúci dym a vystreľovali do okolia spŕšky kameňov. Vyčíňanie jednej sopky spôsobilo smrť dvoch turistov a sopečná aktivita druhej si vynútila evakuáciu 20.000 osôb.
Podľa polície k obetiam na životoch došlo na Mount Bromo, populárnej turistickej destinácii v provincii Východná Jáva, kde sopka vyvrhovala kamene veľkosti futbalovej lopty. Zabitý bol Singapurčan a Indonézan. Päť ďalších Indonézanov utrpelo vážne zranenia.
Sopka Awu na ďalekom severovýchode ostrovnej krajiny tiež chrlila prach a dym, čím prinútila úrady evakuovať 20.000 obyvateľov žijúcich na jej svahoch.
Indonézia sa nachádza na geologicky aktívnom pacifickom "ohnivom kruhu" a je tam viac ako 100 aktívnych vulkánov.
Oficiálni predstavitelia oznámili, že mestá v okolí sopky Bromo (700 kilometrov východne od Jakarty) pokryl ľahký popol po tom, čo sa nad vulkánom objavil tri kilometre vysoký stĺp dymu. V bezprostrednej blízkosti sopky, ktorá sa nachádza asi 75 kilometrov južne od mesta Surabaya - hlavného mesta Východnej Jávy a druhého najväčšieho mesta krajiny - žije len pár ľudí.
Návštevníci sa na svahy Broma štverajú, aby sledovali východ slnka a fotografie sopky sú na prospektoch propagujúcich prírodné krásy Indonézie. Napriek tomu, že 2392 metrov vysoký vulkán je dlho aktívny, jeho erupcie sú zriedkavé.
Mount Awu na ostrove Sangihe, asi 2250 kilometrov severovýchodne od Jakarty, začal minulý týždeň vypúšťať popol a úrady v pondelok na ostrove blízko Filipín vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti.
Evakuovaných bolo asi 20.000 osôb, celková populácie ostrova nie je známa. V neďalekom okolí je viacero iných ostrovov, mnohé z nich však nie sú obývané.
"Vychádza veľa dymu a existujú náznaky, že (Awu) vybuchne," povedal Samuel Dalompha z direktoriátu vulkanológie so sídlom na ostrove v provincii Severný Celebes (Sulawesi Utara), kde sa 1320 metrov vysoká sopka nachádza. Dalompha dodal, že neustále dochádza k zemetraseniam, ktoré však zatiaľ nie sú veľmi silné.
Úrady oznámili, že letisko na ostrove bolo uzatvorené. Evakuovali viac ako 80 percent obyvateľov rizikovej zóny ostrova, niektorí muži ale zostali strážiť svoje dediny.
Mount Awu je jeden z najaktívnejších indonézskych vulkánov a jeho opakované erupcie sú zaznamenávané od 17. storočia. Pri výbuchu v roku 1812 zahynulo takmer 3000 ľudí. Posledná fatálna erupcia je z roku 1966, keď bolo zabitých 40 ľudí. Žiaden z viacerých následných výbuchov si obete na životoch nevyžiadal.