fíčer
Tatranská Lomnica 8. júna(TASR) - Dvaja až traja "kontajneroví mackovia" sa každoročne nájdu medzi asi šesťdesiatkou medveďov hnedých, ktoré v súčasnosti žijú na celom území TANAP-u od Oravíc po Belianske Tatry.
Na tieto i ďalšie zaujímavosti zo života šelmy dosahujúcej v dospelosti hmotnosť bezmála 350 kg, upriamuje pozornosť návštevníkov Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici výstava, ktorú dnes sprístupnili v priestoroch infocentra.
Zoológ Jozef Kováč pre TASR uviedol, že rast populácie medveďa hnedého je výsledkom ochrany tatranskej prírody, keďže v roku 1949 keď TANAP vznikal, žili na území iba dva jedince. V súčasnosti na pôvodnom území TANAP-u je ich 40, na celom o dve až tri desiatky viac, čo je na hranici únosnosti a ďalší nárast počtu medveďov nie je žiaduci.
Na margo "kontajnerových" medveďov či stretov turistov s najväčšou tatranskou šelmou Kováč konštatoval, že najlepšou prevenciou je vyhnúť sa hustým lesným porastom. Takmer 700 kilometrov turistických chodníkov na celom území TANAP-u je dostatočnou možnosťou spoznať jeho najkrajšie časti.
K stretom najčastejšie dochádza pri zbere lesných plodov, čo je však v prírodných rezerváciach zakázané. Problémových jedincov v TANAP-e odchytávajú. Spočiatku ich premiestňovali do odľahlejších a málo navštevovaných dolín, ale nie vždy úspešne. Niektoré jedince skončili v zoologických záhradách. Dvaja tatranskí mackovia putovali až za hranice - do Španielska a Holandska. Od konca 7O-tych rokov evidujú v národnom parku 17 odychov medveďa hnedého. Výstava Medvede v TANAP-e potrvá v Tatranskej Lomnici do 20. septembra a následne ju organizátori plánujú predstaviť v regióne Oravy.
sv rob