SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Bulharsko sa pre Slovákov stáva hitom

Bulharsko aj tento rok zažije nápor Slovákov v prímorských letoviskách. Výber sa aj v tejto krajine z roka na rok zlepšuje a aj štandardy sa zvyšujú. Najviac dovolenkárov cestuje do tejto balkánskej krajiny autobusmi, menej letecky. Zaujímavá možnosť ...

Bulharsko aj tento rok zažije nápor Slovákov v prímorských letoviskách. Výber sa aj v tejto krajine z roka na rok zlepšuje a aj štandardy sa zvyšujú. Najviac dovolenkárov cestuje do tejto balkánskej krajiny autobusmi, menej letecky. Zaujímavá možnosť je cestovať vlakom, čo trvá síce dlhšie (do Burgasu asi 36 hodín), ale je to pohodlný variant najmä pre rodiny s deťmi.

Opäť najmenej ľudí pocestuje k Čiernemu moru autom. Mnohých odrádza nielen dlhá cesta, ale roky sa tradujúce stereotypy - zlé, nekvalitné a aj nebezpečné cesty. Viacerí, ktorí minulý rok cez Rumunsko cestovali, však majú iné skúsenosti. Hlavné cesty, ktoré vedú od maďarských hraníc smerom na hlavné mesto Bukurešť alebo na Sibiu a dolu k bulharským hraniciam, boli opravené. Nechýbali čerstvo natreté pruhy a novoosadené značky. Popri nich je vcelku dobre vybudovaná sieť čerpacích staníc, nielen miestnych, ale aj napríklad OMV.

Skryť Vypnúť reklamu

K najvychytenejším letoviskám v Bulharsku patria okolie Varny a Zlaté piesky, okolie Burgasu a Slnečné pobrežie. Tu sú vybudované veľké hotelové komplexy a dlhé pieskové pláže. Veľmi príjemné, ale komornejšie sú aj južné pláže v okolí Primorska.

Pravoslávne Bulharsko je bohaté najmä na cirkevné pamiatky, predovšetkým prekrásne kláštory v pohoriach Rila a Pirin. Asi každý už niekedy počul o mestečkách Nesebar a Sozopol, ale okrem mora si môžete v tejto krajine vychutnať aj adrenalínové športy a tí, ktorí majú radi turistiku si nevedia vynachváliť bulharské hory.

Ak budete mať možnosť, nenechajte si ujsť ani príležitosť pozrieť si bulharský folklór.

JANA ČEVELOVÁ

POZOR NA BANKYPeniaze si vymieňajte len v bankách alebo zmenárňach, ktoré vám odporučí delegát. Pred každou je na stojane tabuľa s kurzami a používajú tri typy tabúľ. Buď sú vyplnené čísla v obidvoch kolónkach (teda kúpa aj predaj) alebo len v jednej (kúpa). Pri poslednom variante je to asi najjednoduchšie - jedno číslo nepustí. Problém sa začína hneď pri rozhodovaní a porovnávaní kurzov. Sumu v kolónke kúpa (kupuva, buy) dostanete vy za 1 euro, dolár a podobne, a tú v stĺpčeku predaj (prodava, sell) zaplatíte, ak chcete leva vrátiť. Čísla v oboch stĺpčekoch sa zväčša odlišujú len málo - napríklad pri euro: 1,91 - 1,94. Pri aktuálnom bankovom kurze 1,94 to je celkom slušné, pretože niektoré ponúkali 1,61 - 1,94. Ak však je v kolónkach 1 - 1,94, ide o podvodníkov. Z tohto si môžete myslieť, že za 1 euro by ste mali dostať 1,94 leva. Zdesenie nastane, až keď namiesto 194 leva dostanete len 100, čo je strata dvetisíc korún. V zmenárňach sa zväčša blok o kúpe miestnej meny nepodpisuje (v bankách áno), ale u takéhoto podvodníka vám ho určite podstrčia. Keď ho podpíšete a neskontrolujete si, čo ste podpísali, s peniazmi sa môžete rozlúčiť. Na stoličke sú pripravené gorily, od ktorých môžete čakať čokoľvek. V okolí Burgasu sme sa minulý rok stretli s takýmto kurzom u dvoch spoločností - Arkadia Group a Correct BT. Registrovali sme ich na Slnečnom pobreží, v Nesebare, Burgase, Sozopole, Primorsku. Ani pošty nie sú bezpečné. Napríklad v Primorsku aj Nesebare mali zmenárne "chlapci" z Correct BT.ČO OCHUTNAŤPonuka v jedálňach, bufetoch a reštauráciách je bohatá a pestrá. A ak by aj nebola, stačil by vám k životu úžasný šopský šalát.

Skryť Vypnúť reklamu

V plážových stánkoch zaženiete hlad palacinkami s čokoládou alebo džemom za 1,20 leva (v meste 1 LV), hotdogmi (1,20 LV), hamburgermi, ktoré sa podávajú aj s hranolčekmi (2 LV). V ponuke majú aj makrely či slede (do 2 LV), ale za ochutnanie stoja malé rybičky šproty - cacy, ktoré sú poprášené múkou a vypražené na oleji. Jedia sa celé - s kostičkami a hlavami. Jedna porcia stojí 1 leva a je ich okolo 40. V reštauráciách sa podávajú aj polievky - miestny tarator, čo je studená jogurtová polievka s uhorkami, ale aj šošovicová, fazuľová či držková.

Z hlavných jedál je vynikajúca musaka - zemiaky uvarené v šupe, nakrájané na kocky s mletým mäsom, syrom a zapečené v rúre alebo džuveč, zeleninový alebo so šunkou (s kolbasa) - vajíčka, hríby, paprika, rajčiny zapečené v hlinených miskách.

Skryť Vypnúť reklamu

Čevapčiči (kebabče) pripravujú ako jeden väčší asi 100-gramový kus, podobne chutia kjufte - čo sú mäsové fašírky na grile. Grilované kurčatá ponúkajú všade.

Jedálne lístky sú zväčša aj v češtine.

Za ochutnanie stoja aj miestne pivá Kamenitca a Zagorka, prípadne Burgassko či vína. Vynikajúce sú koňaky - najmä Pliska, slivovica alebo rakija.

Banice a burky bývajú plnené slaným syrom, koláče čokoládou a džemom. Stánky sú označené ako Topli, Zakuski. No a takmer na každom kroku natrafíte na stánok s palacinkami (palačinki), goframi (gofreti) a kebabmi.

Bulharské NAJ NESEBAR A SOZOPOL

Obidve mestá už stáročia súperia o titul najkrajšieho historického mesta na pobreží. Netušia však, že ich návštevníkov uchvátia obidve rovnako. Obe totiž majú svoje nezameniteľné čaro.

Skryť Vypnúť reklamu

Nesebar sa rozkladá na skalnatom polostrovčeku a vďaka stredovekým stavbám a obrodeneckej architektúre z 19. storočia sa dostal na zoznam pamiatok UNESCO.

CHRÁM ALEXANDRA

NEVSKÉHO, SOFIA

Patrí k najkrajším stavbám na Balkáne vôbec. Vystavali ho v 20. storočí na počesť vojakov padlých počas rusko-tureckej vojny. Chrám pomenovali

po patrónovi Alexandrovi Nevskom, moskovskom veľkokniežaťovi, ktorý žil v 13. storočí. Obrovské kupole chrámu sú postavené v novobyzantskom štýle a pozlátené, pohľad na ne počas slnečného dňa je fascinujúci. Dovnútra sa vmestí až päťtisíc veriacich. Je tu množstvo nástenných malieb, ikon, mozaik, ktorých autormi sú ruskí a bulharskí umelci. V nedeľu bývajú v chrámovej krypte pravidelne koncerty. Vstup je zadarmo, len do Múzea ikon sa platí 5 dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

KLÁŠTORY (manastiry)

V Bulharsku sa nachádza okolo 160 kláštorov, prehliadku ktorých môžete spojiť či už s horskou turistikou alebo výletom autom či autobusom.

Najznámejším je Rilský kláštor v pohorí Rila, ktorý leží asi sto kilometrov od Sofie. Založil ho v 10. storočí pustovník Ivan Rilski. Je to komplex, ktorý tvoria kaplnky, veže a kostoly, ale skvostom je hlavný kostol Sveta Bogorodica - trojloďová bazilika s kupolami. V kláštore môžete aj prenocovať (asi 20 eur na osobu), neďaleko je reštaurácia aj s veľmi lacnými a jednoduchými izbami. Neďaleko Sofie sú aj ďalšie krásne kláštory - Dragalevský, Semenský, trochu ďalej Drjanovský a Trojanovský.

Neďaleko Plovdivu leží Bačkovský kláštor z 11. storočia. Hlavným je síce kostol Sveta Bogorodica, ale najkrajšie nástenné maľby nájdete v kostolíku Sveti Nikola.

Skryť Vypnúť reklamu

Neďaleko Ruse sú Ivanovské skalné kostoly, ktoré chráni zápis do zoznamu UNESCO.

VITOŠA

Nad Sofiou sa vypína pohorie Vitoša, ktorého najvyšší Čierny vrch meria 2280 metrov. Pre toto pohorie sú charakteristické takzvané kamenné rieky plné veľkých oblých balvanov. Priamo zo Sofie sem vedie viacero turistických trás rôznej náročnosti. Doprava sa dá rôzne kombinovať.

MELNIK

Najmenšie bulharské mesto má len okolo 570 obyvateľov a leží blízko gréckej hranice. Je to však obrovské mesto - múzeum, ktoré obklopujú malebné pieskovcové skaly. Jedinečné pamiatky ukrývajú drevorezby, ikony, maľby na stenách aj sklách. Keďže Melnik preslávili aj obrovské vinice, v každom dome nájdete aj priestranné skalné pivnice. Najstaršou stavbou je Bojarský dom z 10. alebo 11. storočia a k najkrajším patrí Kordopulovov dom s 24-dvojradovými oknami v salóne. (jač)

Skryť Vypnúť reklamu

AKO DO BULHARSKAOdporúčané trasy:

Ź cez Maďarsko - Budapešť, Szolnok, hraničný maďarsko-rumunský priechod Makó - Nadlac, Arad, Deva, Sibiu, Pitesti, Bukurešť, rumunsko-bulharský priechod v Ruse, Šumen, Varna, alebo Šumen, Ivanski, Lozarevo, Karbonat, Ajtos, Burgas

(sum) cez Maďarsko - Budapešť, Szeged, maďarsko-srbský priechod Hórka - Rožka, Belehrad, Niš, srbsko-bulharský priechod Dimitrovgrad, Sofia, Plovdiv - Stara Zagora, Sliven, Karnobat, Burgas, alebo Kranobat, Šumen, Varna

Veľvyslanectvo SR v Bulharsku:

Posolstvo Slovackoj respubliky

Bulvar Janko Sakazov 9, 1000 Sofia

tel.: 00359/2/446281-5, 441716

e-mail: svkemba@ttm.bg

Dôležité čísla:

Požiarnici 160

Záchranka (barza pošč) 150

Polícia 166

Cestná polícia

(patna pomošč) 146

Počasie v sezóne:

Skryť Vypnúť reklamu

Priemerná denná teplota

jún 26°

júl 29°

august 29°

september 24°

Priemerná teplota vody:

jún 19°

júl 22°

august 23°

september 21°

Ceny základných potravín v eurách:

cola 1,5 l 0,70

mlieko 1 l 0,40

maslo 450 g 1,00

margarín 0,80

mäso 1 kg 4,00

chlieb 0,60

2-litrová cola 2

3- až 5-litrový

ovocný džús 1,80 - 2,80

pivo 0,60

paradajky 0,80 - 1,20

paprika 1,20

zemiaky 0,80 - 1,20

uhorky 0,80

melón 0,35

broskyne 2,00 - 3,50

hrozno 2,50 - 3

Jedlá:

polievky 0,80 - 1

musaka 1,50 - 2,50

džuveč okolo 2

ryby od 2 - 3,5

morské potvorky 3 - 5

čevapčiči 0,80 - 1,10

kjufte 1,10 - 1,50

hranolčeky 1

hranolčeky so syrom 1,20

Nápoje:

pivo čapované 1,30

pivo fľaškové 1,50

malinovky 1,50

voda 0,5 l 0,60

voda 1,5 l 1,20

pliska 3

káva 0,30 - 0,60

(jmp)

1LV = 20,50 SK

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 35 798
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 655
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 827
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 320
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 833
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 122
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 718
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 376
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 290
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 271
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu