Bulharsko aj tento rok zažije nápor Slovákov v prímorských letoviskách. Výber sa aj v tejto krajine z roka na rok zlepšuje a aj štandardy sa zvyšujú. Najviac dovolenkárov cestuje do tejto balkánskej krajiny autobusmi, menej letecky. Zaujímavá možnosť ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bulharsko aj tento rok zažije nápor Slovákov v prímorských letoviskách. Výber sa aj v tejto krajine z roka na rok zlepšuje a aj štandardy sa zvyšujú. Najviac dovolenkárov cestuje do tejto balkánskej krajiny autobusmi, menej letecky. Zaujímavá možnosť je cestovať vlakom, čo trvá síce dlhšie (do Burgasu asi 36 hodín), ale je to pohodlný variant najmä pre rodiny s deťmi.
Opäť najmenej ľudí pocestuje k Čiernemu moru autom. Mnohých odrádza nielen dlhá cesta, ale roky sa tradujúce stereotypy - zlé, nekvalitné a aj nebezpečné cesty. Viacerí, ktorí minulý rok cez Rumunsko cestovali, však majú iné skúsenosti. Hlavné cesty, ktoré vedú od maďarských hraníc smerom na hlavné mesto Bukurešť alebo na Sibiu a dolu k bulharským hraniciam, boli opravené. Nechýbali čerstvo natreté pruhy a novoosadené značky. Popri nich je vcelku dobre vybudovaná sieť čerpacích staníc, nielen miestnych, ale aj napríklad OMV.
K najvychytenejším letoviskám v Bulharsku patria okolie Varny a Zlaté piesky, okolie Burgasu a Slnečné pobrežie. Tu sú vybudované veľké hotelové komplexy a dlhé pieskové pláže. Veľmi príjemné, ale komornejšie sú aj južné pláže v okolí Primorska.
Pravoslávne Bulharsko je bohaté najmä na cirkevné pamiatky, predovšetkým prekrásne kláštory v pohoriach Rila a Pirin. Asi každý už niekedy počul o mestečkách Nesebar a Sozopol, ale okrem mora si môžete v tejto krajine vychutnať aj adrenalínové športy a tí, ktorí majú radi turistiku si nevedia vynachváliť bulharské hory.
Ak budete mať možnosť, nenechajte si ujsť ani príležitosť pozrieť si bulharský folklór.
JANA ČEVELOVÁ
POZOR NA BANKYPeniaze si vymieňajte len v bankách alebo zmenárňach, ktoré vám odporučí delegát. Pred každou je na stojane tabuľa s kurzami a používajú tri typy tabúľ. Buď sú vyplnené čísla v obidvoch kolónkach (teda kúpa aj predaj) alebo len v jednej (kúpa). Pri poslednom variante je to asi najjednoduchšie - jedno číslo nepustí. Problém sa začína hneď pri rozhodovaní a porovnávaní kurzov. Sumu v kolónke kúpa (kupuva, buy) dostanete vy za 1 euro, dolár a podobne, a tú v stĺpčeku predaj (prodava, sell) zaplatíte, ak chcete leva vrátiť. Čísla v oboch stĺpčekoch sa zväčša odlišujú len málo - napríklad pri euro: 1,91 - 1,94. Pri aktuálnom bankovom kurze 1,94 to je celkom slušné, pretože niektoré ponúkali 1,61 - 1,94. Ak však je v kolónkach 1 - 1,94, ide o podvodníkov. Z tohto si môžete myslieť, že za 1 euro by ste mali dostať 1,94 leva. Zdesenie nastane, až keď namiesto 194 leva dostanete len 100, čo je strata dvetisíc korún. V zmenárňach sa zväčša blok o kúpe miestnej meny nepodpisuje (v bankách áno), ale u takéhoto podvodníka vám ho určite podstrčia. Keď ho podpíšete a neskontrolujete si, čo ste podpísali, s peniazmi sa môžete rozlúčiť. Na stoličke sú pripravené gorily, od ktorých môžete čakať čokoľvek. V okolí Burgasu sme sa minulý rok stretli s takýmto kurzom u dvoch spoločností - Arkadia Group a Correct BT. Registrovali sme ich na Slnečnom pobreží, v Nesebare, Burgase, Sozopole, Primorsku. Ani pošty nie sú bezpečné. Napríklad v Primorsku aj Nesebare mali zmenárne "chlapci" z Correct BT.ČO OCHUTNAŤPonuka v jedálňach, bufetoch a reštauráciách je bohatá a pestrá. A ak by aj nebola, stačil by vám k životu úžasný šopský šalát.
V plážových stánkoch zaženiete hlad palacinkami s čokoládou alebo džemom za 1,20 leva (v meste 1 LV), hotdogmi (1,20 LV), hamburgermi, ktoré sa podávajú aj s hranolčekmi (2 LV). V ponuke majú aj makrely či slede (do 2 LV), ale za ochutnanie stoja malé rybičky šproty - cacy, ktoré sú poprášené múkou a vypražené na oleji. Jedia sa celé - s kostičkami a hlavami. Jedna porcia stojí 1 leva a je ich okolo 40. V reštauráciách sa podávajú aj polievky - miestny tarator, čo je studená jogurtová polievka s uhorkami, ale aj šošovicová, fazuľová či držková.
Z hlavných jedál je vynikajúca musaka - zemiaky uvarené v šupe, nakrájané na kocky s mletým mäsom, syrom a zapečené v rúre alebo džuveč, zeleninový alebo so šunkou (s kolbasa) - vajíčka, hríby, paprika, rajčiny zapečené v hlinených miskách.
Čevapčiči (kebabče) pripravujú ako jeden väčší asi 100-gramový kus, podobne chutia kjufte - čo sú mäsové fašírky na grile. Grilované kurčatá ponúkajú všade.
Jedálne lístky sú zväčša aj v češtine.
Za ochutnanie stoja aj miestne pivá Kamenitca a Zagorka, prípadne Burgassko či vína. Vynikajúce sú koňaky - najmä Pliska, slivovica alebo rakija.
Banice a burky bývajú plnené slaným syrom, koláče čokoládou a džemom. Stánky sú označené ako Topli, Zakuski. No a takmer na každom kroku natrafíte na stánok s palacinkami (palačinki), goframi (gofreti) a kebabmi.
Bulharské NAJ NESEBAR A SOZOPOL
Obidve mestá už stáročia súperia o titul najkrajšieho historického mesta na pobreží. Netušia však, že ich návštevníkov uchvátia obidve rovnako. Obe totiž majú svoje nezameniteľné čaro.
Nesebar sa rozkladá na skalnatom polostrovčeku a vďaka stredovekým stavbám a obrodeneckej architektúre z 19. storočia sa dostal na zoznam pamiatok UNESCO.
CHRÁM ALEXANDRA
NEVSKÉHO, SOFIA
Patrí k najkrajším stavbám na Balkáne vôbec. Vystavali ho v 20. storočí na počesť vojakov padlých počas rusko-tureckej vojny. Chrám pomenovali
po patrónovi Alexandrovi Nevskom, moskovskom veľkokniežaťovi, ktorý žil v 13. storočí. Obrovské kupole chrámu sú postavené v novobyzantskom štýle a pozlátené, pohľad na ne počas slnečného dňa je fascinujúci. Dovnútra sa vmestí až päťtisíc veriacich. Je tu množstvo nástenných malieb, ikon, mozaik, ktorých autormi sú ruskí a bulharskí umelci. V nedeľu bývajú v chrámovej krypte pravidelne koncerty. Vstup je zadarmo, len do Múzea ikon sa platí 5 dolárov.
V Bulharsku sa nachádza okolo 160 kláštorov, prehliadku ktorých môžete spojiť či už s horskou turistikou alebo výletom autom či autobusom.
Najznámejším je Rilský kláštor v pohorí Rila, ktorý leží asi sto kilometrov od Sofie. Založil ho v 10. storočí pustovník Ivan Rilski. Je to komplex, ktorý tvoria kaplnky, veže a kostoly, ale skvostom je hlavný kostol Sveta Bogorodica - trojloďová bazilika s kupolami. V kláštore môžete aj prenocovať (asi 20 eur na osobu), neďaleko je reštaurácia aj s veľmi lacnými a jednoduchými izbami. Neďaleko Sofie sú aj ďalšie krásne kláštory - Dragalevský, Semenský, trochu ďalej Drjanovský a Trojanovský.
Neďaleko Plovdivu leží Bačkovský kláštor z 11. storočia. Hlavným je síce kostol Sveta Bogorodica, ale najkrajšie nástenné maľby nájdete v kostolíku Sveti Nikola.
Neďaleko Ruse sú Ivanovské skalné kostoly, ktoré chráni zápis do zoznamu UNESCO.
VITOŠA
Nad Sofiou sa vypína pohorie Vitoša, ktorého najvyšší Čierny vrch meria 2280 metrov. Pre toto pohorie sú charakteristické takzvané kamenné rieky plné veľkých oblých balvanov. Priamo zo Sofie sem vedie viacero turistických trás rôznej náročnosti. Doprava sa dá rôzne kombinovať.
MELNIK
Najmenšie bulharské mesto má len okolo 570 obyvateľov a leží blízko gréckej hranice. Je to však obrovské mesto - múzeum, ktoré obklopujú malebné pieskovcové skaly. Jedinečné pamiatky ukrývajú drevorezby, ikony, maľby na stenách aj sklách. Keďže Melnik preslávili aj obrovské vinice, v každom dome nájdete aj priestranné skalné pivnice. Najstaršou stavbou je Bojarský dom z 10. alebo 11. storočia a k najkrajším patrí Kordopulovov dom s 24-dvojradovými oknami v salóne. (jač)