SME
Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Bulharsko sa pre Slovákov stáva hitom

Bulharsko aj tento rok zažije nápor Slovákov v prímorských letoviskách. Výber sa aj v tejto krajine z roka na rok zlepšuje a aj štandardy sa zvyšujú. Najviac dovolenkárov cestuje do tejto balkánskej krajiny autobusmi, menej letecky. Zaujímavá možnosť ...

Bulharsko aj tento rok zažije nápor Slovákov v prímorských letoviskách. Výber sa aj v tejto krajine z roka na rok zlepšuje a aj štandardy sa zvyšujú. Najviac dovolenkárov cestuje do tejto balkánskej krajiny autobusmi, menej letecky. Zaujímavá možnosť je cestovať vlakom, čo trvá síce dlhšie (do Burgasu asi 36 hodín), ale je to pohodlný variant najmä pre rodiny s deťmi.

Opäť najmenej ľudí pocestuje k Čiernemu moru autom. Mnohých odrádza nielen dlhá cesta, ale roky sa tradujúce stereotypy - zlé, nekvalitné a aj nebezpečné cesty. Viacerí, ktorí minulý rok cez Rumunsko cestovali, však majú iné skúsenosti. Hlavné cesty, ktoré vedú od maďarských hraníc smerom na hlavné mesto Bukurešť alebo na Sibiu a dolu k bulharským hraniciam, boli opravené. Nechýbali čerstvo natreté pruhy a novoosadené značky. Popri nich je vcelku dobre vybudovaná sieť čerpacích staníc, nielen miestnych, ale aj napríklad OMV.

SkryťVypnúť reklamu

K najvychytenejším letoviskám v Bulharsku patria okolie Varny a Zlaté piesky, okolie Burgasu a Slnečné pobrežie. Tu sú vybudované veľké hotelové komplexy a dlhé pieskové pláže. Veľmi príjemné, ale komornejšie sú aj južné pláže v okolí Primorska.

Pravoslávne Bulharsko je bohaté najmä na cirkevné pamiatky, predovšetkým prekrásne kláštory v pohoriach Rila a Pirin. Asi každý už niekedy počul o mestečkách Nesebar a Sozopol, ale okrem mora si môžete v tejto krajine vychutnať aj adrenalínové športy a tí, ktorí majú radi turistiku si nevedia vynachváliť bulharské hory.

Ak budete mať možnosť, nenechajte si ujsť ani príležitosť pozrieť si bulharský folklór.

JANA ČEVELOVÁ

POZOR NA BANKYPeniaze si vymieňajte len v bankách alebo zmenárňach, ktoré vám odporučí delegát. Pred každou je na stojane tabuľa s kurzami a používajú tri typy tabúľ. Buď sú vyplnené čísla v obidvoch kolónkach (teda kúpa aj predaj) alebo len v jednej (kúpa). Pri poslednom variante je to asi najjednoduchšie - jedno číslo nepustí. Problém sa začína hneď pri rozhodovaní a porovnávaní kurzov. Sumu v kolónke kúpa (kupuva, buy) dostanete vy za 1 euro, dolár a podobne, a tú v stĺpčeku predaj (prodava, sell) zaplatíte, ak chcete leva vrátiť. Čísla v oboch stĺpčekoch sa zväčša odlišujú len málo - napríklad pri euro: 1,91 - 1,94. Pri aktuálnom bankovom kurze 1,94 to je celkom slušné, pretože niektoré ponúkali 1,61 - 1,94. Ak však je v kolónkach 1 - 1,94, ide o podvodníkov. Z tohto si môžete myslieť, že za 1 euro by ste mali dostať 1,94 leva. Zdesenie nastane, až keď namiesto 194 leva dostanete len 100, čo je strata dvetisíc korún. V zmenárňach sa zväčša blok o kúpe miestnej meny nepodpisuje (v bankách áno), ale u takéhoto podvodníka vám ho určite podstrčia. Keď ho podpíšete a neskontrolujete si, čo ste podpísali, s peniazmi sa môžete rozlúčiť. Na stoličke sú pripravené gorily, od ktorých môžete čakať čokoľvek. V okolí Burgasu sme sa minulý rok stretli s takýmto kurzom u dvoch spoločností - Arkadia Group a Correct BT. Registrovali sme ich na Slnečnom pobreží, v Nesebare, Burgase, Sozopole, Primorsku. Ani pošty nie sú bezpečné. Napríklad v Primorsku aj Nesebare mali zmenárne "chlapci" z Correct BT.ČO OCHUTNAŤPonuka v jedálňach, bufetoch a reštauráciách je bohatá a pestrá. A ak by aj nebola, stačil by vám k životu úžasný šopský šalát.

SkryťVypnúť reklamu

V plážových stánkoch zaženiete hlad palacinkami s čokoládou alebo džemom za 1,20 leva (v meste 1 LV), hotdogmi (1,20 LV), hamburgermi, ktoré sa podávajú aj s hranolčekmi (2 LV). V ponuke majú aj makrely či slede (do 2 LV), ale za ochutnanie stoja malé rybičky šproty - cacy, ktoré sú poprášené múkou a vypražené na oleji. Jedia sa celé - s kostičkami a hlavami. Jedna porcia stojí 1 leva a je ich okolo 40. V reštauráciách sa podávajú aj polievky - miestny tarator, čo je studená jogurtová polievka s uhorkami, ale aj šošovicová, fazuľová či držková.

Z hlavných jedál je vynikajúca musaka - zemiaky uvarené v šupe, nakrájané na kocky s mletým mäsom, syrom a zapečené v rúre alebo džuveč, zeleninový alebo so šunkou (s kolbasa) - vajíčka, hríby, paprika, rajčiny zapečené v hlinených miskách.

SkryťVypnúť reklamu

Čevapčiči (kebabče) pripravujú ako jeden väčší asi 100-gramový kus, podobne chutia kjufte - čo sú mäsové fašírky na grile. Grilované kurčatá ponúkajú všade.

Jedálne lístky sú zväčša aj v češtine.

Za ochutnanie stoja aj miestne pivá Kamenitca a Zagorka, prípadne Burgassko či vína. Vynikajúce sú koňaky - najmä Pliska, slivovica alebo rakija.

Banice a burky bývajú plnené slaným syrom, koláče čokoládou a džemom. Stánky sú označené ako Topli, Zakuski. No a takmer na každom kroku natrafíte na stánok s palacinkami (palačinki), goframi (gofreti) a kebabmi.

Bulharské NAJ NESEBAR A SOZOPOL

Obidve mestá už stáročia súperia o titul najkrajšieho historického mesta na pobreží. Netušia však, že ich návštevníkov uchvátia obidve rovnako. Obe totiž majú svoje nezameniteľné čaro.

SkryťVypnúť reklamu

Nesebar sa rozkladá na skalnatom polostrovčeku a vďaka stredovekým stavbám a obrodeneckej architektúre z 19. storočia sa dostal na zoznam pamiatok UNESCO.

CHRÁM ALEXANDRA

NEVSKÉHO, SOFIA

Patrí k najkrajším stavbám na Balkáne vôbec. Vystavali ho v 20. storočí na počesť vojakov padlých počas rusko-tureckej vojny. Chrám pomenovali

po patrónovi Alexandrovi Nevskom, moskovskom veľkokniežaťovi, ktorý žil v 13. storočí. Obrovské kupole chrámu sú postavené v novobyzantskom štýle a pozlátené, pohľad na ne počas slnečného dňa je fascinujúci. Dovnútra sa vmestí až päťtisíc veriacich. Je tu množstvo nástenných malieb, ikon, mozaik, ktorých autormi sú ruskí a bulharskí umelci. V nedeľu bývajú v chrámovej krypte pravidelne koncerty. Vstup je zadarmo, len do Múzea ikon sa platí 5 dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

KLÁŠTORY (manastiry)

V Bulharsku sa nachádza okolo 160 kláštorov, prehliadku ktorých môžete spojiť či už s horskou turistikou alebo výletom autom či autobusom.

Najznámejším je Rilský kláštor v pohorí Rila, ktorý leží asi sto kilometrov od Sofie. Založil ho v 10. storočí pustovník Ivan Rilski. Je to komplex, ktorý tvoria kaplnky, veže a kostoly, ale skvostom je hlavný kostol Sveta Bogorodica - trojloďová bazilika s kupolami. V kláštore môžete aj prenocovať (asi 20 eur na osobu), neďaleko je reštaurácia aj s veľmi lacnými a jednoduchými izbami. Neďaleko Sofie sú aj ďalšie krásne kláštory - Dragalevský, Semenský, trochu ďalej Drjanovský a Trojanovský.

Neďaleko Plovdivu leží Bačkovský kláštor z 11. storočia. Hlavným je síce kostol Sveta Bogorodica, ale najkrajšie nástenné maľby nájdete v kostolíku Sveti Nikola.

SkryťVypnúť reklamu

Neďaleko Ruse sú Ivanovské skalné kostoly, ktoré chráni zápis do zoznamu UNESCO.

VITOŠA

Nad Sofiou sa vypína pohorie Vitoša, ktorého najvyšší Čierny vrch meria 2280 metrov. Pre toto pohorie sú charakteristické takzvané kamenné rieky plné veľkých oblých balvanov. Priamo zo Sofie sem vedie viacero turistických trás rôznej náročnosti. Doprava sa dá rôzne kombinovať.

MELNIK

Najmenšie bulharské mesto má len okolo 570 obyvateľov a leží blízko gréckej hranice. Je to však obrovské mesto - múzeum, ktoré obklopujú malebné pieskovcové skaly. Jedinečné pamiatky ukrývajú drevorezby, ikony, maľby na stenách aj sklách. Keďže Melnik preslávili aj obrovské vinice, v každom dome nájdete aj priestranné skalné pivnice. Najstaršou stavbou je Bojarský dom z 10. alebo 11. storočia a k najkrajším patrí Kordopulovov dom s 24-dvojradovými oknami v salóne. (jač)

SkryťVypnúť reklamu

AKO DO BULHARSKAOdporúčané trasy:

Ź cez Maďarsko - Budapešť, Szolnok, hraničný maďarsko-rumunský priechod Makó - Nadlac, Arad, Deva, Sibiu, Pitesti, Bukurešť, rumunsko-bulharský priechod v Ruse, Šumen, Varna, alebo Šumen, Ivanski, Lozarevo, Karbonat, Ajtos, Burgas

(sum) cez Maďarsko - Budapešť, Szeged, maďarsko-srbský priechod Hórka - Rožka, Belehrad, Niš, srbsko-bulharský priechod Dimitrovgrad, Sofia, Plovdiv - Stara Zagora, Sliven, Karnobat, Burgas, alebo Kranobat, Šumen, Varna

Veľvyslanectvo SR v Bulharsku:

Posolstvo Slovackoj respubliky

Bulvar Janko Sakazov 9, 1000 Sofia

tel.: 00359/2/446281-5, 441716

e-mail: svkemba@ttm.bg

Dôležité čísla:

Požiarnici 160

Záchranka (barza pošč) 150

Polícia 166

Cestná polícia

(patna pomošč) 146

Počasie v sezóne:

SkryťVypnúť reklamu

Priemerná denná teplota

jún 26°

júl 29°

august 29°

september 24°

Priemerná teplota vody:

jún 19°

júl 22°

august 23°

september 21°

Ceny základných potravín v eurách:

cola 1,5 l 0,70

mlieko 1 l 0,40

maslo 450 g 1,00

margarín 0,80

mäso 1 kg 4,00

chlieb 0,60

2-litrová cola 2

3- až 5-litrový

ovocný džús 1,80 - 2,80

pivo 0,60

paradajky 0,80 - 1,20

paprika 1,20

zemiaky 0,80 - 1,20

uhorky 0,80

melón 0,35

broskyne 2,00 - 3,50

hrozno 2,50 - 3

Jedlá:

polievky 0,80 - 1

musaka 1,50 - 2,50

džuveč okolo 2

ryby od 2 - 3,5

morské potvorky 3 - 5

čevapčiči 0,80 - 1,10

kjufte 1,10 - 1,50

hranolčeky 1

hranolčeky so syrom 1,20

Nápoje:

pivo čapované 1,30

pivo fľaškové 1,50

malinovky 1,50

voda 0,5 l 0,60

voda 1,5 l 1,20

pliska 3

káva 0,30 - 0,60

(jmp)

1LV = 20,50 SK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 2. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 3. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 4. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 7. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 1. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 2. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 3. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 4. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 5. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 6. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 421
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 014
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 823
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 433
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 790
 6. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 2 600
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 194
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 2. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 3. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 4. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 5. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 6. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 7. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 8. Ján Komrska: Hora Harvard, Kolorádo
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 720
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 151
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 278
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 119
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 092
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 675
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 482
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 256
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu