Vyše desaťmiliónová krajina na juhovýchode Európy leží na polostrove Peloponéz a patrí k nej viac ako 1400 priľahlých ostrovoch v Iónskom, Egejskom, Stredozemnom a Krétskom mori.
Grécko láka nielen množstvom historických pamiatok vo vnútrozemí, ale aj krásnymi plážami na priľahlých ostrovoch. Tých je neúrekom a práve na ne smerujú kroky väčšiny morachtivých dovolenkárov.
V tejto sezóne zvyšujú príťažlivosť krajiny olympijské hry, ktoré sa na miesto svojho vzniku vracajú po 108 rokoch. Konajú sa od 13. do 29. augusta v Aténach, no ak sa tam vyberiete a trpezlivo sa prehryziete cez všetky bezpečnostné kontroly, pripravte
si oveľa viac peňazí. Ceny ubytovania v meste počas olympiády podľa nemeckého denníka Handelsblatt stúpnu až o neuveriteľných 700 percent.
Doprava
Najčastejší a najpohodlnejší spôsob dopravy je, samozrejme, lietadlo (ani na jeden z ostrovov netrvá let dlhšie ako tri hodiny). Najmä na pevninu sa viacerí vydávajú aj autobusom. Je to lacnejšie, ale cesta trvá viac ako 24 hodín.
Ak sa rozhodnete cestovať vlastným autom, najvýhodnejšie je to cez Taliansko a odtiaľ trajektom. Z Ancony, Bari či Brindisi jazdia trajekty do prístavu Patras. Lode z Benátok kotvia najčastejšie na Iraklióne na Kréte, odkiaľ sa dá dostať do aténskeho prístavu Pireus, východzieho prístavu pre spojenie s ostrovmi v Egejskom mori. Dĺžka plavby sa pohybuje od 9 do 39 hodín. Priame vlakové spojenie z Bratislavy do Atén neexistuje.
RASTISLAV HRÍBIK
FOTO - AUTOR, ARCHÍV
RADYNepite vodu z miestnych zdrojov, kupujte balenú v obchodoch. Väčšinou sú balené v päťlitrových bandaskách. Nenoste pri sebe väčšiu hotovosť, uložte si ju radšej v hotelovom trezore.
Peniaze si môžete vymeniť na viacerých miestach, najistejšie sú banky, ktoré sú otvorené od 8.00 do 14.00 h. Zmenárne sú k dispozícii aj na poštách.
Pozor, z pôšt sa v Grécku nedá telefonovať. K dispozícii sú samostatné telefónne a telegrafné úrady.
Medzinárodné kreditné karty (Citicard, Eurocard/Mastercard, Visa International) v Grécku bežne platia. Neváhajte si prenajať auto či motocykel. Stačí vám na to platný medzinárodný vodičský preukaz. V Grécku je o hodinu viac než u nás.
ČO OCHUTNAŤŠalát tzatziki - osviežujúci uhorkový šalát s jogurtom si môžete dať ako predjedlo či prílohu k mäsitým pokrmom. V horúcom letnom počasí je to oveľa príjemnejšia voľba než napchávať sa hranolčekmi, ktoré s obľubou ponúkajú európskym turistom.
Musaka - zapekaný baklažán s mletým mäsom a zemiakmi. Sýte hlavné jedlo, pri ktorom si dávajte pozor, aby ste si nepopálili jazyk.
Jogurt s medom a orechmi - originálny dezert, ktorému sa nič nevyrovná. Grécky jogurt je podstatne hustejší a sýtejší než náš, med a orechy jeho chuť ešte znásobujú.
Grécky šalát (choriatiki) - obľúbené ľahké jedlo, ktoré tvoria paradajky, uhorky, olivy, cibuľa a typický grécky syr feta.
Gavros - malé chutné morské rybky, ktoré sa jedia v celku: buď vyprážané, alebo grilované.
Ouzo - anízová pálenka. Pije sa riedená vodou a často vám ju nalejú bez toho, že by ste si ju objednali.
GRÉCKE NAJ Korfu
Najsevernejší grécky ostrov v Iónskom mori leží pri albánskom pobreží. Domáci ho priliehavo nazývajú smaragdový ostrov. Aj preto, že tam nájdete olivové a citrónovníkové háje, ktoré sa prelínajú s peknými plážami. Kým západ ostrova je strmý a skalnatý, východ sa hmýri malebnými zálivmi s priezračnou vodou.
Kréta
Najväčší a najjužnejší grécky ostrov má dĺžku 275 km a v najširšom bode meria 62 km. Leží južne od pevniny a tvorí prírodnú hranicu medzi Afrikou a Európou. Je miestom zrodu jednej z prvých európskych civilizácií - mínojskej. Pikantériou sú horské hrebene, ktoré sú často pokryté snehom. Európska komisia udelila oblasti Agia Marina modrú vlajku za jedno z najčistejších pobreží v Európe.
Santorini
Ostrov sopečného pôvodu určite poznáte. Aj keď ste tam neboli. Fotografiu z dedinky Oia nájdete v každom katalógu. Je to totiž najfotografovanejšie miesto v celom Grécku. Hovorí sa, že práve tam sa dá vidieť najkrajší západ slnka.
Rodos
Najväčší z ostrovov Dodekanézskeho súostrovia je dlhý 78 km a leží len 18 km (10 námorných míľ) od tureckého pobrežia. Pri najjužnejšom bode ostrova, často nazývaného aj Ružový či Ibiškový, sa spája Egejské more so Stredozemným, čo láka surfistov z celého sveta.
Peloponéz
Najjužnejšia časť gréckej pevniny je pomenovaná po mýtickom Pelopovi a spojená s ostatnou pevninou len úzkou šijou Korintským prieplavom. Okrem možností na dovolenku poskytuje aj príležitosť na stretnutie s dávnou históriou. Ukrýva tajomstvá najzaujímavejších antických miest ako sú Olympia, Mykény, Korint alebo Sparta. Práve v Olympii sa v roku 776 pred našim letopočtom konali prvé olympijské hry. Neobíďte ani najzaujímavejšie antické miesto - známu veštiareň v Delfách či prvé hlavné mesto Grécka Nauplio s pevnosťou Palamidi.
Chalkidiki a Olympská riviéra
Nad plážami Olympskej riviéry sa vypína prvý grécky národný park - mýtický Olymp. Chalkidiki zasa pripomínajú skôr ostrovy než pevninu.
(rh)
AKO DO GRÉCKAOdporúčané trasy:
Ź cez Maďarsko - Budapešť, Szeged, maďarsko-srbský priechod Hórka - Rožka, Belehrad, Niš, srbsko-bulharský priechod Dimitrovgrad, Sofia, bulharsko-grécky priechod Promachon.
(sum) Ak cestujete na ostrovy, musíte sa rozhodnúť, z ktorého prístavu vyplávate. Možností máte viac - z Terstu, Benátok, Ancony, Bari či Brindisi. Po príchode do prístavu sa ohlásite s lodným lístkom či jeho kópiou v embarkation office danej lodnej spoločnosti. Tam vám vydajú palubné lístky pre každú osobou a ceduľu na auto. Po vyplávaní sa už k autu do podpalubia nedostanete, tak si príručnú batožinu vezmite so sebou.