Centrom oblasti, rozprestierajúcej sa medzi Splitom a Dubrovníkom, v úzkom juhovýchodnom cípe Chorvátska, je 13-tisícové mestečko Makarska. V lete tu pláže, promenády aj kaviarne praskajú vo švíkoch. Počuť najmä češtinu, slovenčinu, maďarčinu a taliančinu, občas aj francúzštinu.
Na mieste dnešnej Makarskej sa usadili prví obyvatelia vo 4. storočí, Chorváti začali prichádzať v siedmom. Neskôr sa snažili získať nad ňou vplyv Benátčania i Turci. Názov mesta má korene v časoch tureckej nadvlády. Väčšina najstarších zachovaných budov však už pochádza z konca 17. storočia, keď mestečko ovládali Benátčania. Rástlo s rozvojom obchodu, benátski obchodníci ho využívali ako prístav. Po nich už takmer bez prestávky podliehalo Viedni. Makarska sa však pýši tým, že práve tu začalo v 19. storočí silnieť hnutie za samostatnosť Chorvátska.
Do Makarskej chodia rodiny s deťmi, mladí, aj staršie ročníky. A tak kým cez deň žije najmä pláž, v noci je to predovšetkým centrum mesta. V uličkách pri hlavnom námestí je jeden bar vedľa druhého, každý má vonku terasu a všetky stoličky sú beznádejne obsadené už po zotmení.
Z výšky sa na pobrežie Makarskej pozerajú obyvatelia Starej Podgory. Väčšinu jej pôvodného osídlenia vyhnalo zemetrasenie k pobrežiu. Tak vznikla nová Podgora. V pôvodnej dedine stále ľudia žijú, dá sa v nej nájsť mnoho čarovných opustených domčekov aj domov, a dokonca aj populárnu diskotéku.
Kto nemá rád davy turistov, Makarskej sa môže, ale nemusí vyhýbať. Viac pokoja sa dá nájsť ďalej od centra alebo v okolitých strediskách Brela, Baška Voda, Promajna, Bratuš, Krvavica, Tučepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošçe, Drvenik, Zaostrog, Gradac.
Hory, ktoré sa týčia nad pobrežím, sú prírodný park Biokovo. Najvyšší vrch Svätý Jure sa týči do výšky 1762 metrov nad morom a je iba päť kilometrov od pobrežia. Na túry sa chodí až podvečer, pretože cez deň tu býva nesmierne horúco. Zároveň si však môžete vychutnať krásny výhľad na Makarsku, na pozadí mora, ožiareného zapadajúcim slnkom. Z hôr je výhľad aj na blízke ostrovy Hvar, Brač a Korčulu. Dá sa sem prísť nielen za turistikou, ale napríklad aj za jaskyniarstvom.
Zohnať ubytovanie v Makarskej nie je žiadny problém. Jej obyvatelia si prenájmom apartmánov výdatne vylepšujú rodinné rozpočty. Je tu aj niekoľko veľkých hotelov a mnoho penziónov.
Podľa údajov z turistickej kancelárie Makarska disponuje 2300 lôžkami v hoteloch, 500 miestami v kempoch a 10-tisíc lôžkami na súkromí. V posledných rokoch ceny v Makarskej, tak ako všade na chorvátskom pobreží, stúpajú. Štyri osoby za dvojhviezdičkový apartmán zaplatia v hlavnej sezóne okolo 50, za raňajky okolo šesť eur.
JANA BRONDOŠOVÁ
FOTO - AUTORKA