Napríklad spoločnosť Home Credit Slovakia poskytuje túto službu od roku 2001 a v súčasnosti si ich úvery môžu klienti vybaviť v 310 pobočkách cestovných kancelárií.
Podľa slov riaditeľa marketingu tejto spoločnosti Martina Siblíka, záujem o takýto spôsob financovania dovolenky rastie. "Prejavilo sa to na objeme poskytnutých úverov za obdobie január až apríl tohto roku. V porovnaní s minulým rokom sme zaznamenali nárast až o 32 percent a predpokladáme stúpajúcu tendenciu."
Čo sa týka záujmu o nákup dovolenky na splátky dominujú destinácie, ktoré vedú aj pri klasickom nákupe. Ide o prímorské oblasti - Grécko, Egypt a Chorvátsko - teda klasické oddychové letné dovolenky.
"Typy destinácií nie sú závislé na spôsobe financovania, v prípade dovoleniek na splátky ide skôr o vyšší štandard dovole-niek, ktoré si zákazník týmto spôsobom prefinancuje, dovoleniek vo väčšom počte - kúpia si ju aj zákazníci, ktorí by si ju štandardne nemohli dovoliť, alebo ide o dovolenky pre väčší počet rodinných príslušníkov," potvrdila nám skúsenosti spoločnosti GE Capital Multiservis jej marketingová manažérka Viera Mikulová.
"Spoločnosť Quatro začala poskytovať dovolenky na splátky v roku 2002. Hlavným dôvodom bol záujem zo strany klientov. "Na začiatku bola táto možnosť určená len pre držiteľov striebornej Quatro karty, teraz ju môžu využiť všetci zákazníci," vysvetlila nám Jana Rothová.
Splátkové spoločnosti sú v niektorých prípadoch ochotné prefinancovať prostredníctvom úveru akékoľvek produkty po-núkané cestovnými kanceláriami, v niektorých prípadoch bývajú výnimkou poznávacie zájazdy, prípadne cestovné lístky či letenky.
Jednoduchosť vybavovania úveru
Podstatnou výhodou tohto spôsobu platenia dovolenky je jednoduchosť vybavovania. Ak si klient vyberie kam a kedy chce cestovať, zvyšok vybaví
priamo v cestovnej kancelárii. Postup je podobný ako pri ostatných nákupoch na splátky. To znamená, že záujemca o úver na dovolenku musí predložiť stanovené doklady, zaplatiť akontáciu a zvyšok sa uhrádza z úveru poskytnutého splátkovou spoločnosťou. Celá procedúra pritom netrvá dlho, doklady sa z cestovnej kancelárie posielajú do splátkovej spoločnosti, ktorá rozhodne o poskytnutí, resp. neposkytnutí úveru. Od požiadania až po schválenie úveru uplynie približne polhodinka. Navyše sa zjednodušilo aj predkladanie dokladov. Spoločnosť Home Credit Slovakia vyžaduje občiansky preukaz a iný doklad totožnosti, pri úvere do 20 000 Sk netreba predložiť ani potvrdenie o výške príjmu. Pri úvere z Multiservisu je to popri dokladoch totožnosti a doklade na overenie adresy ešte doklad o výške príjmu v prípade, že je dovolenka drahšia ako 18 000 Sk.
Zvážiť treba výšku i dĺžku splácania
Ak sa človek rozhoduje pre dovolenku na splátky - teda prostredníctvom spotrebiteľského úveru poskytovaného splátkovými spoločnosťami, rozhodovacia matematika je jednoduchá. Klient si v prvom rade musí uvedomiť, akú výšku úveru je jeho osobný či rodinný rozpočet schopný zvládnuť. Od výšky úveru sa odvíja mesačná splátka a takisto sa musí rozhodnúť, ako dlho chce úver splácať. Platí pritom, že čím je úver vyšší a čím dlhšie spláca, tým je aj navýšenie ceny dovolenky vyššie.
V niektorých prípadoch je možno výhodnejšie hľadať špe-ciálne ponuky splátkových spoločností, ktoré dovolenkový produkt cenovo nezvýšia, prípadne umožnia odklad splátok až po určitom čase. "V cestovných kanceláriách Kartágo Tour, Koala, Globtour, Seneca, Turancar, Travel L+B, Aeolus, Hechter, Topas a Leonardo-Oscar môžu záujemcovia zaplatiť 30 percent z ceny zájazdu v hotovosti a uhradiť šesť mesačných splátok a v tom prípade získajú dovolenku bez navýšenia," informovali nás v Home Credit Slovakia. "Popri voľbe akontácie a lehoty splácania úveru môže klient využiť aj trojmesačné splátkové prázdniny. Znamená to, že zaplatí akontáciu a prvú splátku uhradí až po uplynutí troch mesiacov," potvrdila nám Jana Rothová z Quatra.
"V prípade akčných produktov je možnosť splatiť úver už do štyroch mesiacov, iný produkt umožňuje zase splatenie úveru do troch mesiacov, pričom zákazník za úver nezaplatí ani korunu navyše. V prípade tohto akčného produktu si zákazník ako alternatívu splatenia úveru do troch mesiacov môže odložiť prvú splátku až o tri mesiace po podpísaní zmluvy," pripomenula Viera Mikulová z GE Capital Multiservis.
Platby aj úverovými kartami
Ďalšou alternatívou financovania dovolenky prostredníctvom úveru, ktoré ponúkajú splátkové spoločnosti sú úverové revolvingové karty. Napríklad držitelia O.K. Karty z Multiser-visu majú navyše možnosť neplatiť akontáciu - v ich prípade je nulová a celú dovolenku tak môžu uhradiť prostredníctvom karty. Úver začína zákazník splácať až v nasledujúcom mesiaci a to vo výške, ktorú si určuje sám v rozmedzí od 500 Sk do 3 750 Sk. Ročná úroková miera je tu 22,68 percenta. Podobne rieši situáciu aj revolvingová karta spoločnosti Cetelem, ktorú možno použiť buď v cestovných kanceláriách označených jej logom, prípadne sa dá vybrať potrebná hotovosť v pobočkách Tatra banky či Ľudovej banky alebo vybrať hotovosť z bankomatu a následne zaplatiť za vybraný produkt v cestovnej kancelárii. Jej úverový rámec je v rozmedzí 10 000 Sk až 60 000 Sk s ročnou úrokovou mieru 26,28 percenta. Karta Aura je použiteľná aj v Českej republike.
Na nákup dovolenky pro-stredníctvom úveru slúži aj úverová karta Yes spoločnosti Home Credit Slovakia. Využiť sa dá teda nielen na Slovensku pri platbe v cestovnej kancelárii, platiť ňou možno aj v zahraničí. Úverový rámec je od 10 000 do 30 000 Sk, ročná úroková miera je 26,52 percenta, nákup kartou v obchode v zahraničí ani doma nie je spoplatňovaný. (rbs)