Bratislava 4.júna (TASR) - Slováci budú môcť so svojimi spoločenskými zvieratami, psami či mačkami absolvovať tohtoročnú letnú dovolenku v zahraničí ešte bez nových špeciálnych pasov. Európska komisia (EK) totiž rozhodla, že tieto pasy o zdravotnom stave zvieraťa začnú od majiteľov domácich miláčikov pri ich prevoze cez hranice žiadať až od októbra tohto roka, a nie už od júla, ako sa s tým pôvodne rátalo.
O posune termínu zavedenia zvieracích pasov vo všetkých krajinách rozšírenej únie TASR informoval vedúci kancelárie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martin Chudý s tým, že Slovensko takýto ústupok osobitne nepožadovalo. "My sme sa zodpovedne pripravovali a úlohu by sme dokázali zvládnuť aj od júna," povedal Chudý s tým, že ich správa musí zabezpečiť hlavne pripravenosť veterinárnych lekárov na vydávanie predmetných pasov.
"Bude zverejnený zoznam oprávnených veterinárov. K nim môžu chovatelia zvierat pred cestou do zahraničia zájsť a veterinár im vystaví pas, z ktorého sa dá ľahko vyčítať zdravotný stav zvieraťa či vakcinácie," pokračoval Chudý.
Európska únia pasy spoločenských zvierat zavádza cez osobitné nariadenie o zdravotných požiadavkách aplikovateľných na presuny spoločenských zvierat, ktoré nie sú určené na komerčné účely. Najnovšie rozhodnutie je pritom také, že v prípade psov, mačiek a fretiek sa termín ich vyžadovania posúva až na 1. októbra 2004.
Pasy pritom bude nutné predkladať nielen pri cestách medzi členskými štátmi EÚ, ale aj medzi ostatnými tretími krajinami, medzi ktoré patria aj obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov v Chorvátsku či Bulharsku.
Veterinári toto nové pravidlo obhajujú, nakoľko sa tak zvýši eliminácia všetkých zdravotných rizík, ktoré besnota prípadne ďalšie zoonózy predstavujú, a to by si mali uvedomiť aj samotní chovatelia. Zviera bude cez hranice s majiteľom prepustené iba v tom prípade, ak bolo zaočkované proti besnote a u psov sa bude vyžadovať aj vakcinácia proti psinke. Poverení veterinárni lekári budú pritom viesť zoznam osôb, ktoré sa už stali držiteľmi pasu.
Okrem vydania pasu bude označený aj samotný pes alebo mačka. V SR sa má uplatňovať čitateľné tetovanie alebo sa bude implantovať rádiofrekvenčný transpondér - mikročip.
Pri cestách so zvieratami do Veľkej Británie, Írska a Švédska ale nebudú stačiť ani spomenuté pasy. V týchto krajinách stále platí povinnosť preukazovať pred vstupom vyšetrenie krvi zvieraťa na obsah protilátok, čo vlastne potvrdzuje účinnosť vakcinácie proti besnote. Na Slovensku ho bude vykonávať Štátny veterinárny ústav vo Zvolene, ktorý je akreditovaným laboratóriom pre realizáciu takýchto vyšetrení.