Brusel 3. júna (TASR) Polovica štátov EÚ zaviedla 1. júna jednotnú európsku kartu zdravotného poistenia, ktorá nahrádza papierové formuláre a uľahčuje ľuďom prístup k zdravotnej starostlivosti pri pobyte v zahraničí. Slovensko však medzi nimi nie je.
Otázka samozrejme znie, prečo sme nepristúpili. Pretože nemáme na ňu peniaze, vysvetľuje minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Karta podľa neho vyjde asi na päť eur. A to je celý problém, pretože 5,3 milióna obyvateľov krát päť eur, to je skoro náš ročný rozpočet, dodal minister pre TASR.
Slovensko preto podľa neho plánuje využiť prechodné obdobie do konca roku 2005, keď budú musieť kartu začať vydávať všetky členské štáty únie. Aj po tomto termíne však bude SR vydávať kartu najmä ekonomicky aktívnym ľuďom, ktorí v zahraničí pracujú.
Vzhľadom na to, že je spojená s pomerne vysokými nákladmi, a predpokladáme, že do zahraničia s touto kartou budú chodiť hlavne ekonomicky aktívni, tak uvažujeme, že by sme spoplatnili aspoň časť nákladov na jej vytvorenie, hovorí minister, podľa ktorého by spoluúčasť žiadateľa o kartu mala byť od nula do 200 korún.
Podľa Zajaca je karta dôležitejšia pre ľudí, ktorí sú dlhodobo v zahraničí a pracujú tam, a pre nich nebude poplatok za kartu väčšou záťažou. Pre turistov ostane výhodnejšie doplnkové poistenie nákladov na liečbu v zahraničí. Ak však bude mať turista záujem, kartu si bude môcť vybaviť.
Slovensko musí podľa Zajaca pred vydávaním karty ešte vyriešiť viacero technických otázok ohľadne typu karty, spôsobu jej vydávania, spoplatnenia, ochrany údajov. Minister sa prikláňa k jednoduchšiemu typu karty bez čipového nosiča. Čipová karta znie síce dobre, ale treba k nej napríklad čítacie zariadenie. My sa prikláňame skôr k pomalšiemu zavádzaniu tejto elektroniky, vysvetľuje Zajac.
Rozumnejšia je podľa neho cesta centrálneho databázového servera s prístupom cez internet, nechce však predpovedať konečné rozhodnutie.
Jednotná európska karta zdravotného poistenia nahrádza v krajinách, ktoré ju už zaviedli, doterajšie dočasné formuláre E111, ktoré bolo potrebné žiadať pri každej ceste do zahraničia. Karta bude zatiaľ platiť iba pre naliehavé prípady ako zlomeniny končatín, bolesť zuba či náhle vírusové ochorenie, na plánované lekárske zákroky v zahraničí sa vzťahovať nebude.
Karta bude obsahovať najmä informácie potrebné pre náhradu nákladov za ošetrenie medzi poisťovňami rôznych členských štátov. Osobné údaje o pacientovi a jeho zdravotnom stave bude obsahovať iba vtedy, ak už daná krajina takéto údaje zaviedla aj na národnú zdravotnú kartu.
Kartu k 1. júnu začali vydávať zo štátov EÚ Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Grécko, Švédsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Írsko, Slovinsko, Estónsko a Luxembursko, mimo únie Nórsko. Ostatné štáty EÚ tak musia urobiť do konca budúceho roka.