BRATISLAVA - Nové diaľnice budú mať možno iný povrch ako tie dnešné. Asfaltové cesty by mohli nahradiť vozovky z cementobetónu. Ten je síce drahší, ale netreba ho tak často rekonštruovať. Na Slovensku je betónová cesta s využitím moderných stavebných postupov zatiaľ napríklad v tuneli Branisko.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa v pondelok stretol so zástupcami firmy Hirocem, ktorá vyrába cement a betón. Po stretnutí vyhlásil, že požiada členov vlády aj šéfa Slovenskej správy ciest, aby preskúmali, či by sa betón mohol uplatniť pri výstavbe slovenskej diaľničnej a cestnej siete. "Efektivita takejto investície spočíva v úspore prevádzkových nákladov, ktoré je nutné vynakladať na každoročnú bežnú údržbu ciest a diaľnic," povedal po stretnutí Dzurinda.
Minister dopravy Pavol Prokopovič nie je proti betónovému povrchu, ale hovorí, že v najbližších rokoch sa betón asi používať nebude. "Niekoľko firiem mi poslalo prospekty, no nemyslím si, že teraz je vhodný čas na to, aby sme začali prioritne rozmýšľať o povrchu diaľnic, keď diaľnice ešte len začíname budovať," hovorí Prokopovič.
Minister pripomína, že betónová diaľnica je v Česku, ale "chodím autom aj po západnej Európe a tam je veľa asfaltových ciest. Betónový povrch má výhodu v trvácnosti, v jednoduchšej údržbe, ale vstupné náklady na postavenie betónovej cesty sú zhruba o tridsať percent väčšie. To nie je nezanedbateľný faktor pri momentálnom rozhodovaní."
Slovenská správa ciest, ktorá je pri stavbe diaľnic a ciest hlavným investorom, neuvažuje o cementobetónových povrchoch, ani ich však nevylučuje. "Bola tu táto polemika. Názory odborníkov pri posudzovaní výhod a nevýhod betónu sa rozchádzajú. Z pohľadu správcu cestnej a diaľničnej siete máme systém údržby nastavený na asfalt. Prechod na betón by si vyžiadal nemalé investície do mechanizmov na údržbu ciest," tvrdí vedúci kancelárie riaditeľa Slovenskej správy ciest Juraj Fürst.
Cesty s betónovým povrchom sú drahšie. Spoločnosť Hirocem tvrdí, že "cementobetónové vozovky poskytujú vysokú odolnosť a z dlhodobého hľadiska nízke náklady na prevádzku, keďže by bez údržby mali vydržať 30 rokov".
Porovnanie povrchov
cement/betón | asfalt |
o 58 percent nižšie náklady na rekonštrukcie | o 14 percent nižšie zriaďovacie náklady |
lepšie protišmykové vlastnosti v daždi | menšia hlučnosť |
nehorľavosť (dôležité v tuneloch) | existujúca technika na údržbu |
Zdroj: Hirocem
Autor: Tomáš Velecký RICHARD FILIPKO