ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Mnohé banky účtujú pri platbách kartou v obchodoch v zahraničí kurz devíza-predaj. Ten je pre klienta výhodnejší ako kurz valuta-predaj, za ktorý banka predáva valuty na pobočkách. Niektoré platby sa však preúčtujú najprv cez dolár, takže sa kurzová výhoda môže stratiť. Okrem toho sú platby v zahraničí zaťažené jednopercentným poplatkom, zvyčajne najmenej 100-korunovým.
Pri výmene valút na Slovensku sa oplatí porovnať banky a zmenárne. Banka síce môže mať výhodnejší kurz ako zmenáreň, no mnohé si účtujú poplatky, čo zmenárne obvykle nerobia. Viaceré zmenárne dokonca preberajú kurzové lísky bánk, ale neúčtujúci si ich poplatky.
Najmenej výhodný z hľadiska nákladov je výber hotovosti z bankomatu v zahraničí. Väčšina bánk si za túto operáciu účtuje jedno až dve percentá z vyberanej sumy, najmenej však 100 až 200 korún. Je teda dobré si rozmyslieť každý výber a radšej si urobiť dopredu plán hotovosti.
Ten sa musí zakladať na obsadenosti krajiny bankomatmi, zmenárňami a obchodníkmi, ktorí prijímajú karty. Návšteva internetovej stránky vašej banky by vám to mala prezradiť a ak nie, tak kartové spoločnosti zverejňujú podobné zoznamy na svojich stránkach.
V exotických štátoch sa môže turista stretnúť s problémami v zmenárňach. Cestovné kancelárie a cestovateľské stránky radia - pozorne preštudovať kurzový lístok, poriadne prepočítať hotovosť a v krajinách ako Turecko aj spočítať nuly na bankovkách.