Odporúčame navštíviťNáučný chodník, ktorý tvorí ucelený okruh, oboznámi návštevníkov s najcharakteristickejšími prírodnými danosťami východnej časti Slovenského krasu. Na trase je umiestnených osem zastávok s informačnými panelmi na témy: Zádielska ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Odporúčame navštíviťNáučný chodník, ktorý tvorí ucelený okruh, oboznámi návštevníkov s najcharakteristickejšími prírodnými danosťami východnej časti Slovenského krasu. Na trase je umiestnených osem zastávok s informačnými panelmi na témy: Zádielska tiesňava, geomorfológia, rastlinstvo, živočíšstvo, hospodárske využitie planín, Zádiel v praveku, škrapy a lesné spoločenstvá. Stredne náročná trasa prechádza národnou prírodnou rezerváciou Zádielska tiesňava rozprestierajúcou sa na ploche 215 hektárov.
K najväčším zaujímavostiam chodníka patrí kaňon Zádielskej tiesňavy, ktorý vznikol zarezávaním sa Blatnického potoka do Zádielskej planiny. Chodník s historickým, prírodovedným a ochranárskym zameraním bol otvorený v roku 1977 a rekonštruovaný v roku 1992. Prechádzka po ňom trvá asi tri hodiny a prekonávame prevýšenie 363 metrov. Namáhavý je najmä výstup na okraj Zádielskej planiny a strmý zostup do Zádiela, avšak aj malé deti to pohodlne zvládnu.
Ideálne je začať pri parkovisku na hornom konci obce Zádiel. Stúpate úzkou asfaltovou cestou a sprievodcami vám postupne budú informačné panely, ktoré vás oboznámia s geológiou, vodstvom, flórou a faunou Zádielskej tiesňavy. Kráčate úzkym dnom tiesňavy v tesnej blízkosti Blatnického potoka a sledujete zelené značky náučného chodníka a červené značky turistického chodníka. Dĺžka tiesňavy je približne 3 km a hĺbka takmer 300 metrov, pričom najužšie časti majú šírku iba 10 metrov. V tiesňave sa vyvinula inverzná vegetačná pokrývka s alpínskymi druhmi na jej dne. Zároveň ide o jednu z najbohatších lokalít výskytu ulitníkov v strednej Európe.
Z viacerých skalných útvarov si pozornosť zaslúži napríklad Cukrová homoľa, samostatne stojaci skalný útvar vytvorený erozívnou činnosťou vody, ktorý akoby vyrastal z dna rokliny. V rozšírení doliny sa nachádza križovatka turistických trás so smerovníkom Zádielska dolina-horáreň. Asi po 300 m chôdze po úzkej asfaltovej ceste prídete k bufetu Ranč.
Po krátkom odpočinku sa vrátite opäť k smerovníku a pokračujete po modrej značke južným smerom a po značkách náučného chodníka. Prejdete cez drevenú lávku ponad Blatnický potok, ktorá sa nachádza o niekoľko metrov nižšie od smerovníka. Čaká vás strmší výstup po lesnej ceste až na okraj planiny.
Po dlhom stúpaní v lese sa ocitnete pri smerovníku Na Skale, odkiaľ vás tvarová značka po niekoľkých metroch privedie k nádhernému vyhliadkovému miestu do tiesňavy.
Trasa pokračuje smerom na juhovýchod po pastvinách Zádielskej planiny. Zostúpite okolo hospodárskych objektov a pokračujete zvlneným terénom po okraji polozarastených lúk so závrtmi. Krátko pôjdete mladým borovicovým lesom a lúčnymi ostrovmi až prídete na západnú hranu planiny nazvanú Krkavčie skaly, odkiaľ sa otvára fascinujúci výhľad do tiesňavy.
Na hrane Zádielskej planiny stálo v mladšej dobe kamennej hradisko, ktoré s rozlohou 110 hektárov patrilo medzi najväčšie na území dnešného Slovenska. Z hradiska sa zachovali len zvyšky severného valu smerujúce kolmo k východnému okraju tiesňavy.
Ďalej sa pokračuje zarastenými škrapovými poliami k ohradenej úzkej priepasti. Zostúpite juhovýchodným smerom a asi po piatich minútach v nevýraznom sedle odbočíte doprava a opustíte modro značkovanú trasu. Sledujete už len značky náučného chodníka.