zka po alejách piešťanských parkov.
Okrem atraktívnych liečebných domov a balneológií, vás môže potešiť zaujímavo riešený park - akési malé arbotérum. Nielen pre charakteristické leknové jazierka s kvitnúcou Victoriou regiou, ale aj kvôli vzácnym cudzokrajným rastlinám a drevinám, o pôvode ktorých ani netušíme.
Podľa Františka Baču, ktorý sa dlhodobo zaoberá štúdiom flóry a fauny Kúpeľného ostrova, park vznikol pred viac ako 150 rokmi na mieste rozbahneného tvrdého lužného lesa, kde rástli iba bresty, jasene, javory, vŕby a topole. Odvodnením Kúpeľného ostrova a následnou rekultiváciou sa park stal oázou pre rôzne druhy vtákov dovezených takmer z celého sveta. Jeho tvorcovia pri zakladaní parku mali kultivovanú predstavu a park chceli architektonicky i botanicky správne vyvážiť, preto tu vysadili veľa kríkov a stromov zo vzdialených krajín.
"Park je postavený v troch poschodiach. To najvyššie tvoria dominantné platany javorovité vykrížené v Anglicku okolo roku 1700. K nim patria aj jedle. Keďže si ich mnohí mýlia so smrekom, treba zdôrazniť, že jedličku ľahko poznať podľa stojatých a smrek podľa visiacich šišiek." Bača pripomenul, že pri Balneoterapii II. stojí jedľa striebristá pochádzajúca z Colorada. Zaujímavá je aj jedľa Nordmannova z Kaukazu oproti reštaurácii Diamant. Stále zelené stromy vynikajú v záhrade pred Thermiou. Cypruštek Lawsonov poznáme zase podľa toho, že posledná vetvička stromu je ohnutá. Zo zástupcov cédrovitých stromov v parku pri Irme upúta aj vzácny tujovec zbiehavý z hôr Kalifornie.
Nižšie poschodie predstavujú vzácne dreviny, predovšetkým ginko dvojlaločné považované za žijúcu skamenelinu, pretože pôvod ginka siaha 250 rokov do minulosti. Z botanického hľadiska patrí k najstarším stromom na zemeguli a tvorí prechodnú formu medzi ihličnanmi a listnáčmi. Plody má veľké ako marhule, sú sladké a páchnuce. Tieto 15 až 20 metrov vysoké stromy rastú pri jazierkach v dvojici. Na jednom sú kvety samičie, na druhom samčie. Patria k japonským a čínskym posvätným stromom opradeným mnohými povesťami. Pri nich stojí aj judašovec strukový dovezený zo Stredomoria a Prednej Ázie, o ktorom historické doklady hovoria, že ide o strom, na ktorom sa údajne obesil biblický Judáš.
Magnólie síce pochádzajú z Číny, Japonska a Severnej Ameriky, ale magnóliu solangeovú, ktorá v čase kvitnutia patrí k pýche piešťanských kúpeľov, vypestovali ako kríženca vo Francúzsku. Podľa Baču je zaujímavá aj lipa striebristá. V dobe kvitnutia je síce veľmi voňavá, ale nie je vhodná na čajové zmesi. Obdivovať možno aj pavlovnu plstnatú z Ázie. Pomenovanie dostala podľa Anny Pavlovny, dcéry ruského cára Pavla I. Má krásne fialové kvety, ktoré rastú v strapcoch pred vyrašením listov.
Zaujímavá je aj gledícia trojtŕňová zo Severnej Ameriky. Je zvláštna tým, že celý kmeň a konáre má pokryté 20 centimetrov dlhými trojklannými alebo jednoduchými tŕňmi. Rastie v záhrade za Thermiou.
Na najnižšom poschodí sú vzácne druhy kríkov, napríklad kalikant kvetnatý. Rastie oproti leknovým jazierkam smerom k mestu. Sú to trojmetrové kríky, ktoré v čase kvitnutia mimoriadne voňajú po čerstvých ananásoch a jahodách. Nad jazierkami je vysadený aj pabambus veľkokvetý, ktorý sporadicky zakvitne.
"Bylinné podlažie, hoci sa tu nachádzajú aj orchidey, nie je veľmi pestré. Dominantu tvoria leknové jazierka so vzácnou Victoriou regiou. Túto jednoročnú predpestovanú sadenicu záhradníci zaobstarávajú z botanických záhrad. Kvitne krátko - dva až tri dni v júli a septembri veľkým bledožltým kvetom. Pochádza z povodia Amazonky, kde v prírodnom prostredí jej listy dosahujú priemer až tri metre. V jazierkach, najmä v zime, možno nájsť makroskopické riasy. Domnievam sa, že tam rastie aj chara piešťanská, ktorá je zapísaná v červenej knihe ohrozených rastlín. Viaže sa na silné piešťanské minerálne vody," dodáva Bača. Aj vodná kvetena je veľmi zaujímavá, hlavne v Odtokovom ramene, kde je trocha vyššia teplota ako inde. V zime sú všetky vodné rastliny ponorené - majú obdobie pokoja. Na jar sa postupne dvíhajú k hladine, zakrývajú listami celú vodnú plochu ramena a po odkvitnutí na jeseň sa znovu ponoria. Z času na čas sa tam objavia aj rastliny z Floridy, napríklad vodný šalát, žiaľ, zimu často neprežijú.