
FOTO - MARTA MAJBOVÁ

FOTO - MARTA MAJBOVÁ
Vínna cesta je spojenie viacerých lokalít, kde sa víno dorába a predáva, resp. viacerých výrobcov a predajcov vína. Na Slovensku je skutočný význam tohto slovného spojenia najmä pomenovaním mikroregiónu, známeho produkciou vína. V malokarpatskom regióne sú o niečo ďalej - existuje tu Združenie Malokarpatská vínna cesta, ktorého členmi sú samosprávy regiónu a aj regionálni producenti vína i jednotlivé vinohradnícke spolky.
Malokarpatský región so svojimi bohatými vinohradnícko-vinárskymi tradíciami má všetky predpoklady, aby sa stal vyhľadávanou destináciou vidieckej turistiky, podobne ako je to napríklad v susednom rakúskom Burgenlande. Inšpirovaní nápadom vínnych ciest, ktoré sa úspešne rozvíjajú v západnej Európe, ale aj iných krajinách s tradíciou výroby vína, založili vinári v roku 1995 Združenie Malokarpatská vínna cesta. Vinárskych spolkov v regióne je šesť: Račiansky vinohradnícky spolok, Vinohradnícky spolok Svätý Jur, Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov, Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice, Vincúr-Modra, Spolok vinárov a fajnkoštérov Budmerice. Ich úlohou však nie je iba predať čo najviac vína a prilákať čo najviac turistov.
Dôraz kladú aj na zvyšovanie kvality vína a spôsobu jeho podávania, obnovovania kultúrnych tradícii súvisiacich s pestovaním vína, jeho dorábkou i pitím.
Od septembra tohto roku je Malokarpatská vínna cesta označená - pred každou členskou obcou a mestom je tabuľa s nápisom Malokarpatská vínna cesta a vinárskym logom. Rovnakými menšími tabuľami sú označené aj zariadenia podnikateľov, členov Združenia Malokarpatská vínna cesta. (ap)