Staré Hory 10. novembra (TASR) - Naši predkovia, ktorí žili v užšom vzťahu s prírodou, si viac všímali dianie v nej. Viaceré úkazy, odpozorované v prírode, vyjadrili aj úsloviami. Na tento jesenný čas sa viaže napríklad Na Martina medveď líha.
Pozorovania z ostatných dní z pohoria Veľkej Fatry a Starohorských vrchov podľa pracovníka Výskumnej stanice ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslava Sanigu naozaj nasvedčujú, že v troch brložiskách, situovaných pod skalnými prevismi, sa macovia chystajú zaľahnúť. Dva medvede si vybudovali akési "koliby" z konárov v smrekovo-jedľových húštinách a možno predpokladať, že sa zazimujú pravdepodobne na sklonku novembra.
Podľa ďalšieho úslovia by sa na "Hromnice medvede mali obracať na druhý bok". V tom čase majú zvyčajne už polovicu spánku za sebou. Ak ich zo skrýš nevydurí zatekajúca dažďová voda, alebo nejaký nepozorný návštevník prírody, mali by spať približne do konca marca.
Gravidné medvedice vrhnú asi v polovici zimného spánku - koncom januára mláďatá. Medzi živočíchmi mierneho pásma je to vzácny fenomén, keď samica privedie na svet potomkov uprostred zimy. U medveďa hnedého (Ursus arctos) ide o takzvaný fakultatívny zimný spánok, počas ktorého organizmus zvieraťa upadá do stavu čiastočnej strnulosti a čiastočne sa u neho znižuje aj telesná teplota, tepová frekvencia srdca i dýchanie.
Energiu potrebnú na udržiavanie životných procesov počas zimného spánku získava organizmus medveďa spotrebúvaním zásobných látok vlastného tela.