Tip na túruTuristicky najatraktívnejšími pešími trasami na Slovensku sú najmä prechody horskými hrebeňmi, tzv. hrebeňovky. K najkrajším a tradičným podujatiam patria prechody hrebeňom Roháčov, krivánskej časti Malej Fatry, liptovskej časti Veľkej Fatry a predovšetkým turistický bonbónik hrebeňom Nízkych Tatier.
Červeno značená hrebeňová trasa sa začína v obci Donovaly, z ktorej sa vydáte smerom na juh. Pevná asfaltová cesta sa končí v osade Polianka, z ktorej pokračujete po lesnej ceste. Mierne stúpate na Kečku, neskôr na Kozí chrbát a zídete do Hiadeľského sedla, v ktorom vstúpite do pohoria Nízke Tatry. Čaká vás najťažší úsek trasy - výstup na Prašivú. Po namáhavom výstupe od Hiadeľského sedla na hrebeň Prašivej si profil hrebeňovky zhruba udržuje nadobudnutú výšku, ktorá iba v jednom sedle klesá pod nadmorskú výšku 1500 m. Orientácia v teréne je zväčša dobrá. Na celej trase prvého dňa nie sú vhodné podmienky na núdzový úkryt, chýbajú možnosti na doplnenie zásob. Posledná možnosť načerpania vody je povyše Hiadeľského sedla a potom až v cieli pri útulni pod Sedlom Ďurkovej. Prístup k tejto obnovenej turistickej útulni na južnej strane od hlavného hrebeňa pod Sedlom Ďurkovej je len pešo. Nocľah vo vlastnom spacom vaku.
Druhý deň opäť treba počítať s celodenným pobytom vo vysokohorskom prostredí. Jediným bodom na trase, ktorý poskytuje možnosť núdzového úkrytu je Kamenná chata na Chopku. Medzi Chabencom a Poľanou sú len veľmi zdĺhavé a namáhavé trasy prípadného ústupu z hlavného hrebeňa.
Tretí deň v rámci celej hrebeňovky možno považovať za pomerne ľahký úsek. Je oddychový, po podstatne ťažších úsekoch v prvých dvoch dňoch. Na Čertovici máme možnosť občerstvenia a doplnenia zásob. Túto časť hrebeňovky končíte na turistickej útulni Ramža na hlavnom hrebeni Kráľovohoľských Tatier nad záverom Bacúšskej doliny. Prístup k nej je len pešo, nocľah je možný len vo vlastnom spacom vaku. Nachádza sa tu prameň pitnej vody. Po treťom oddychovom dni vás čaká náročnejšia trasa spojená najskôr s pomerne miernejším stúpaním na Zadnú hoľu a neskôr s namáhavejším výstupom na hôľny vrchol Veľkej Vápenice. V prípade nepriaznivého počasia sú k dispozícii pomerne krátke a pohodlné ústupové trasy vedúce na južnú stranu pohoria. Štvrtý deň končíme v útulni Andrejcová, ktorá je tradičným miestom nocovania turistov na nízkotatranskej hrebeňovke. Poskytuje jednoduché ubytovanie pre 15 turistov vo vlastných spacích vakoch. Blízko útulne je prameň.
Piaty deň je spojený s výstupom na Kráľovu hoľu s prekrásnym výhľadom. Čaká vás trasa s pomerne malým prevýšením na hrebeni a dlhým ako aj strmým zostupom z Kráľovej hole do Telgártu.
1. deň
Časový rozvrh: Donovaly - Kečka 1 3/4 h - Kozí chrbát 1 h - Hiadeľské sedlo 1/2 h - Veľká Chochuľa 2 1/4 h - Sedlo pod Skalkou 1 1/4 h - Latiborská hoľa 1 1/4 h - sedlo pod Zámostskou hoľou 3/4 h - Ďurková 1 1/4 h - útulňa pod Sedlom Ďurkovej 1/2 h. Spolu: 10 1/2 h. Výškový rozdiel: 773 m.
2. deň
Časový rozvrh: Útulňa pod Sedlom Ďurkovej - Chabenec 1 1/4 h - Kotliská 3/4 h - Poľana 3/4 h - Dereše 1 1/2 h - Chopok 3/4 h - Krúpova hoľa 1 3/4 h - Ďumbier 3/4 h - Krúpova hoľa 1/2 h - Chata gen. M. R. Štefánika 3/4 h. Spolu: 8 3/4 h. Výškový rozdiel: 403 m
3. deň
Časový rozvrh: Chata gen. M. R. Štefánika - Králička 3/4 h - Kumštové sedlo 3/4 h - Rovienky 1/2 h - Čertovica 3/4 h - Sedlo za Lenivou 3/4 h - Bacúšske sedlo 3/4 h - Útulňa Ramža 3/4 h. Spolu: 5 h. Výškový rozdiel: 507 m.
4. deň
Časový rozvrh: Útulňa Ramža - Havrania 1 1/4 h - Zadná hoľa 1 h - Kolesárová 1 1/4 h - sedlo Priehyba 1 h - Veľká Vápenica 1 3/4 h - sedlo Priehybka 1/4 h - útulňa Andrejcová 1 h. Spolu: 7 1/2 h. Výškový rozdiel: 391 m.
5. deň
Časový rozvrh: Útulňa Andrejcová - Ždiarske sedlo 1/2 h - Orlová 1 1/2 h - Stredná hoľa 1/2 h - Kráľova hoľa 3/4 h - Prameň Zubrovice 1/2 h - Telgárt 1 1/2 h. Spolu: 5 1/4 h. Výškový rozdiel: 1060 m.
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska - rubrika PEŠIA TURISTIKA SO SACR)