„Bosoráctvo prevádza ten, kto sa skutočne a vedome pokúša pomocou diabla realizovať svoje predsavzatia alebo niečo dokázať.“ Takto sa o bosoráctve v 16. storočí vyjadril démonológ J. Botina.
Svoje skúsenosti s bosoráctvom mali nielen ženy - bosorky, ale aj muži. Akt s diablom sa pripisoval mužom, ktorých ľudia volali bosorák alebo černokňažník. Na rozdiel od žien bolo o mužoch známe, že svoje kúzla a čary praktizujú pomocou čiernej mágie. Tomu zodpovedá aj ich odev - čierny dlhý habit a špicatá čiapka s astrologickými symbolmi. Najmä pred búrkou bolo bosorákov vídať kráčať krajinou, opierali sa o palicu a pod pazuchou niesli veľkú knihu v koženej väzbe. Černokňažník si spomedzi gurmánskych špecialít najviac pochutil na vajciach od čiernej sliepky a mlieku od čiernej kravy. Tí, ktorí sa s ním stretli, opísali neuveriteľné zážitky. Pri každom stretnutí sa diali veci, ktoré naháňali strach aj tým najodvážnejším. A o tom, že neobišiel ani Slovensko, hovorí príbeh černokňažníka, ktorý sa potuloval v oblasti Oravskej Magury.
Zvláštny spoločník
V Hruštíne žil furman Dusnocha. Často blúdil cestami aj necestami a keďže bol dobrák od kosti, nikdy neodmietol na kus cesty odviezť pocestného. Človek má aspoň možnosť slovíčko prehodiť, čo to nové sa dozvedieť a aj cesta rýchlejšie ubieha. Jedného dňa pri Príslope zastavil furman divnému pocestnému. Ten však nebol zhovorčivý a veľmi rýchlo na voze zaspal. Furmanovu pozornosť upútala veľká kniha, ktorú mal muž na kolenách. Potichu ju otvoril a začal čítať. No len čo prvý riadok dočítal, voz i s koňmi sa začali vznášať vo vzduchu a preleteli až do Hruštína.
Ten istý čarodejník sa v Babíne ubytoval u gazdu Šipku. Za dobré bývanie prichystal pre gazdu odmenu. Vzal ho hore na Maguru s prísľubom, že mu ukáže poklad zakopaný na vrchole.
Gazda nedbal a spoločne sa pobrali na Maguru. Keď tam prišli, strhla sa hrozná búrka.
Gazda Šipka sa tak naplašil, že vzal nohy na plecia a zutekal do dediny.
V Lokciach čarodejníka nevítali s otvorenou náručou. Hneď po príchode ho dal richtár zavrieť do pivnice a neskôr previezť na Oravský hrad. To čarodejníka veľmi rozčúlilo, a tak poslal na Lokce kliatbu - onedlho vypukol veľký požiar. Čarodejníkovi sa podarilo dostať z väzenia aj z hradu. No Magure sa odvtedy vyhýbal veľkým oblúkom.
(jmp)