Slovensko patrí k štátom s najvyšším počtom vlekov
POPRAD/VYSOKÉ TATRY 7. novembra (SITA) - Záujmové združenie lanoviek a vlekov na Slovensku - LAVEX, registruje v súčasnosti 17 veľkých, 37 stredných a 250 malých stredísk zimného cestovného ruchu. Vo všetkých lyžiarskych strediskách na Slovensku je lyžiar
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
om k dispozícii vyše 1000 lyžiarskych vlekov a 35 lanových dráh. Technické zasnežovanie má vybudované 40 stredísk, v ktorých sa zasnežuje takmer 100 km tratí s plochou približne 300 hektárov. Z hľadiska celkového počtu lanoviek a lyžiarskych vlekov sa Slovensko zaraďuje do prvej desiatky štátov na svete. Na toto popredné miesto sa Slovensko dostalo najmä vďaka veľkému počtu lyžiarskych vlekov, ktoré sú takmer pri každej horskej dedine. Trend vo svete smeruje podľa predsedu Záujmového združenia lanoviek a vlekov LAVEX Jána Gavaliera skôr k výmene vlekov za lanovky, ktoré poskytujú vyšší komfort cestovania a dopravy na lyžiarskych svahoch. Pri vzniku Lavexu v roku 1967 existovalo na Slovensku päť lanových dráh a 30 vlekov.
Po alpských krajinách má Slovensko v Európe podľa Gavaliera najlepšie podmienky na rozvoj zimného cestovného ruchu. Slovensko nemôže Alpám konkurovať dĺžkou ani prevýšením lyžiarskych tratí. V čom sa im môžeme vyrovnať je len kvalita poskytovaných služieb a garancia bezpečnosti na svahoch, uviedol. Slovensko môže byť podľa Gavaliera cieľom pre turistov a lyžiarov najmä z okolitých krajín, ako je Poľsko, Maďarsko či Česká republika. Nezanedbateľnú klientelu tvoria aj hostia z Nemecka či z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
K najvýznamnejším a turisticky aj lyžiarsky najnavštevovanejším pohoriam patria Vysoké a Nízke Tatry, Malá a Veľká Fatra a Slovenské rudohorie. Vďaka polohe sú najmä poľskou klientelou navštevované aj Roháče, Kysucké Beskydy, Oravská a Spišská Magura.