Washington 6. novembra (TASR) - Hranice a vstupy do Spojených štátov sú "deravé ako sito" a ponúkajú krajine len malú ochranu pred potenciálnymi teroristami, ktorí môžu vstúpiť do krajiny nezistene, tvrdia imigrační odborníci.
"Malo by sa všeobecne uznať, že naše hranice sú mimo kontroly," vyhlásil Bill King, bývalý vedúci Akadémie pohraničnej stráže. Ako uviedol na seminári zorganizovanom washingtonským Centrom pre imigračné štúdie, v USA žije takmer deväť miliónov ľudí ilegálne. "Obe naše hranice (s Mexikom a Kanadou) sú sitami. Ktokoľvek dnes cez ne môže prejsť," dodal.
Z 19 osôb, ktoré podľa podozrenia 11. septembra vykonali samovražedné teroristické útoky, najmenej 13 vstúpili do USA ako turisti, obchodní cestujúci alebo študenti. Príchod ostatných nie je zdokumentovaný.
Podľa Petra Nuneza, niekdajšieho federálneho advokáta pre San Diego, má Imigračný a naturalizačný úrad nedostatok peňazí, pracovníkov a vybavenia a slabú morálku. Ako tiež tvrdí, skupiny so záujmom na zdroji málo platených pracovných síl trvale maria úsilie o kontrolu hraníc.
Keď v roku 1996 začal štát Kentucky vydávať vodičské preukazy zahraničným žiadateľom na mieste bez potreby vodičských skúšok, počet uchádzačov sa tu výrazne zvýšil a prichádzali až z New Yorku. Len niekoľko štátov USA pritom ilegálnym imigrantom vodičské preukazy, ktoré môžu využiť aj ako preukaz totožnosti pri nástupe do lietadla, nevydáva.
Ako poznamenal Mark Krikorian z Centra pre imigračné štúdie, len okolo 400 agentov je zodpovedných za stráž takmer 6500 kilometrov dlhej hranice s Kanadou, cez ktorú "islamskí teroristi" s väčšou pravdepodobnosťou prekĺznu do krajiny za podpory početnej kanadskej moslimskej komunity.
"Ak preniknete cez hranice, ste voľný ako doma. Nikto vás nebude hľadať," tvrdí Nunez s tým, že rovnako ako nelegálni prisťahovalci tak môžu urobiť drogoví díleri či teroristi. Jeden z únoscov lietadiel použitých pri septembrových atentátoch prišiel do USA so študentskými vízami, nikdy sa však nezúčastnil ani na jedinej hodine vyučovania.