KREMNICA - Zničené horské cesty, vystrašené živočíchy, nahnevaní ochrancovia prírody - tento obraz nechávajú v horách nelegálni terénni motocyklisti. Rachot ich strojov sa stal nevítanou súčasťou Štiavnických a Kremnických vrchov, ale aj okrajových častí Veľkej Fatry a Slovenského raja. Počet motorkárov v posledných rokoch narástol a stáva sa v horách vážnym problémom. Slovenská legislatíva síce túto problematiku upravuje, ochranári však často nemajú techniku ani dostatok ľudí, aby sa s problémom vyrovnali. Chytiť skupinu motocyklistov býva problém, lebo na rýchlych a neoznačených motorkách utečú.
" Motocyklisti chodia takmer vždy bez evidenčných značiek, čo spôsobuje našim terénnym pracovníkom problémy pri ich identifikácii," hovorí riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra Ján Kadlečík. Napriek tomu začali v oblasti Veľkej Fatry s nelegálnou mototuristikou bojovať. "Motorkári sa pohybujú na nespevnených cestách a spôsobujú tým postupnú eróziu pôdy. Treba k tomu pripočítať hluk, plašenie zveri a ohrozenú bezpečnosť ľudí, ktorí sa v horách pohybujú," hovorí riaditeľ.
V oblasti Veľkej Fatry sa motorkári najčastejšie objavujú na južnej strane okolo Kráľovej studne. Slovenská legislatíva hovorí jasne: už od druhého stupňa ochrany prírody platí zákaz vjazdu a státia motorových vozidiel mimo spevnených cestných povrchov. To však motorkári v horách vôbec nerešpektujú. Ochranári začali spolupracovať pri riešení problému aj s políciou. "Podarilo sa nám už niekoľko úspešných spoločných akcií a niekoľko skupín sme prichytili. Zároveň sa snažíme s organizovanými skupinami motocyklistov dohodnúť a vyčlenili sme im aj cvičnú dráhu mimo oblasti národného parku," dodáva Ján Kadlečík. Problémom však je, že iba zlomok motocyklistov je organizovaných.
V prípade, že pracovníci správy parku motocyklistu v zakázanom teréne prichytia, môžu mu uložiť blokovú pokutu do výšky 2000 Sk.