Staré Hory 14. mája (TASR) - Najviac mláďat zvierat a vtákov prichádza na svet v máji a v júni. Sú veľmi chúlostivé aj na vyrušovanie ľuďmi, a to by mali návštevníci prírody v tomto čase rešpektovať.
"Pri náhodnom objavení zdanlivo opusteného mláďaťa by sme mali byť veľmi opatrní. Srnčatá či jelenčatá ponechávajú ich matky počas dňa na určitý čas opustené, pretože sa potrebujú napásť," vysvetlil pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. Upozornil, že aj keď má človek pocit, že sú mláďatá opustené, nemusí to byť pravda. Matky o nich vedia a vrátia sa k nim. Ľudia nesmú zasiahnuť do života mláďat a dotýkať sa ich, pretože by im matky mohli opustiť.
Dodal, že ľudia by nemali brať domov jelenčatá a srnčatá, ale ani práve vylietané vtáčence s tým, že ich vychovajú a vrátia do prírody. Ich rodičia o nich vedia a pravidelne kŕmia, až pokiaľ nie sú schopné samostatného života. Mnohí si myslia, že slabo lietajúce vtáčatá sú opustené, a preto ich berú domov. Vychovať mláďatá väčšiny vtákov však dokážu len ich rodičia, nie človek, zdôraznil Saniga.
Zvýšená pravdepodobnosť výskytu neskúsených mláďat jelenej, srnčej a inej zveri je najmä na úsekoch ciest vedúcich lesnými komplexmi, ale i okolo lúk a polí. Motoristi by mali byť preto opatrní, pretože mláďa, ktoré sa po prvýkrát v živote stretne zoči-voči s vozidlom a ešte k tomu v noci a je oslepené, môže skončiť ľahko pod jeho kolesami. Opatrnou jazdou môžu vodiči zachrániť nielen nové prírastky v prírode, ale predísť aj dopravným nehodám.