SME

Do Luhačovíc sa oplatí ísť každú ročnú dobu

Do Luhačovíc na Morave sa dá ísť v ktoromkoľvek období a určite si oddýchnete. Na kultúru je tu bohatá, samozrejme, letná sezóna, ale aj v zime má kúpeľné mestečko niečo do seba. Je tu pokoj, promenády sú prázdne, aj v reštauráciách si nájdete príjemné .

Jurkovičov dom pripomína perníkovú chalúpku.

Do Luhačovíc na Morave sa dá ísť v ktoromkoľvek období a určite si oddýchnete. Na kultúru je tu bohatá, samozrejme, letná sezóna, ale aj v zime má kúpeľné mestečko niečo do seba. Je tu pokoj, promenády sú prázdne, aj v reštauráciách si nájdete príjemné a nezafajčené posedenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kúpele

Za využitie liečivých minerálnych prameňov vďačia Luhačovice rodu Serenyiovcov. Tí ich vlastnili od tridsiatych rokov 17. storočia až do roku 1945. Gróf Ondrej dal upraviť prameň, ktorý vyvieral na povrch a hlasno pritom bublal - z toho odvodil jeho názov Bublavý. Neskôr v 18. storočí ho však premenovali podľa ďalšieho člena serenyiovského rodu Amanda na Amandku.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne Hlavný prameň v roku 1860 premenovali na Vincentku podľa grófa Vincenta. O prameňoch sa postupne dostával chýr do čoraz širšieho okolia, za liečením sem ľudia cestovali aj niekoľko dní. Zrazu však chýbali ubytovacie kapacity, hostince aj liečebné ubytovne. A tak sa ku koncu 18. storočia Luhačovice rozrástli o hostinec s izbami pre hostí, prichádzali sem lekári, ktorí na blahodarnú luhačovickú vodu a jej účinky nedali dopustiť. V tomto období postavili Zámeček, Vincencův dům, Venkovský dům či kaplnku Sv. Alžbety.

O sto rokov neskôr sa tu podľa štatistík liečilo až 1700 hostí. Ich spokojnosť so službami však z roka na rok klesala, až si Serenyiovci uvedomili, že môže pomôcť len zmena kúpeľov na akciovú spoločnosť.

V roku 1902 sa vybudovaním novej železničnej trate začala nová etapa. Do Luhačovíc začali chodiť vlaky priamo z Prahy, Brna a Olomouca. Predsedom akciovky bol Otto Serenyi, riaditeľom kúpeľov František Veselý a správcom Slovák Cyril Holuby. Títo traja muži sa zaslúžili o kvalitu nielen liečebných služieb, ale aj ďalších podporných programov a spoločenského života.

SkryťVypnúť reklamu

Jurkovičove Luhačovice

Neopísateľný kolorit dodali Luhačoviciam práce slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Dnes sú symbolom tohto kúpeľného mesta a patria k obdivovaným pamiatkam. Najznámejší je Jurkovičov dom, ktorý sa pôvodne volal Janov. Postavili ho ešte v roku 1822 a slúžil ako mlyn. V roku 1902 ho prestaval Jurkovič na kúpeľný dom. Stavba na kúpeľnej kolonáde okamžite udrie do očí a zaujme pestrými farbami. Prvky ľudovej architektúry sa v Jurkovičových dielach snúbia so secesiou. Pred dvoma rokmi, presne po sto rokoch prevádzky, ho po rozsiahlej rekonštrukcii a modernizácii znova otvorili kúpeľným hosťom. Opravy stáli až 155 miliónov českých korún. Pri rekonštrukcii sa architekti držali pôvodnej Jurkovičovej práce.

Zvonku pripomína zväčšenú perníkovú chalúpku. Už recepcia s drevenými obkladmi hrá všetkými farbami a celý interiér pôsobí ako jedna relaxačná kúra. Jednotlivé miestnosti sú v rôznych odtieňoch, zachovali sa drevené stropy aj časť lámp. Zariadenie dopĺňa dobový nábytok. Dnes je z neho luxusný kúpeľný dom so všetkými vymoženosťami - bazénom s protiprúdom a masážnymi tryskami či zlatými vaňami.

SkryťVypnúť reklamu

K ďalším Jurkovičovým prácam v Luhačoviciach, ktoré patria k vrcholným dielam jeho tvorby, patrí vila Chaloupka, budova Slunečných lázní s bazénom, Janáčkův dům, Vodoléčebný ústav, Slovenský dům, Slovácká búda, ktorá na konci roku 2002 úplne vyhorela.

Ďalšie práce Dušana Jurkoviča (1868 - 1947)

Pustevny na Radhošti, 1897-99 - na výzdobe pracoval aj Mikoláš Aleš Letovisko na Rezku pri Novom Městě nad Metují Adaptácia bývalého mlyna a píly na turistickú chatu, Peklo pri Náchode II. lázeňský dům - Dům s ateliérom J. Úprku, Hroznová Lhota Vlastná Jurkovičova vila, Brno-Žabovřesky Kaplnka krížovej cesty ku kostolu Panny Márie, Hostýn pri Bystřici Jiráskova chata s rozhľadňou, Dobrošovská skála pri Náchode Tridsať vojenských cintorínov na Slovensku a v Haliči Legiobanka, Bratislava Štefánikova mohyla na Bradle a množstvo rekonštrukcií hradov a zámkov, projekty súkromných víl Kam v okolí

SkryťVypnúť reklamu

V meste funguje viacero miestnych cestovných kancelárií, ktoré pre vás pripravia celodenné, ale aj len niekoľkohodinové výlety po okolí. Luhainfo ponúka aj centrálny predpredaj vstupeniek na kultúrne podujatia, na ktoré je letná sezóna bohatá, ako aj predpredaj cestovných lístkov a miesteniek. Nájdete tu ešte Luhanku a Luhatour. V okolí mesta sú veľmi dobre značené turistické trasy. Ich súčasťou sú aj liečebné chodníky (trasy terénnej liečby), ktoré sú rozdelené podľa náročnosti. V meste a v jeho okolí sú veľmi dobre upravené a značené cyklotrasy.

Tipy na výlety

V blízkom okolí sa nachádza viacero hradov a zámkov, ktoré sú sprístupnené verejnosti - Buchlov (asi 48 km od Luhačovíc), Buchlovice (45), Kroměříž (55), Lešná (35). Na Dolňácké slavnosti spojené s jazdou kráľov sa môžete vybrať do Hluku (20) a Vlčnova (19). K pamiatkam Veľkej Moravy patrí Staré Město (35) a Velehrad (43). V Pozloviciach (3) sa nachádza neskorogotický kostol Sv. Martina a je tu aj veľké rekreačné stredisko na priehrade na rieke Olšava. Bývalé kráľovské mesto Uherský Brod (13) je krásne zrekonštruované. Vizovice (20) s ich slivovicovou históriou pripomína múzeum priamo v liehovare (v cene vstupenky je aj koštovka) a každoročná slávnosť Trnkobraní. V Zlíne (26), ktorý je zasa spojený s firmou Baťa, je obuvnícke múzeum, ale aj filmové ateliéry.

SkryťVypnúť reklamu

náš tip

Keď sa vo väčších mestách vraciate neskoro večer z divadla, koncertu alebo len tak z krčmy, zväčša sa zastavíte utíšiť hlad v nočných stánkoch na gyrose alebo hamburgeroch. V Luhačoviciach majú špecialitu, ktorú od 23.00 h ponúka miestna pekáreň na začiatku pešej zóny. Medzi prvými pečú tzv. salámovky - žemle plnené oravskou slaninou. Za 20 českých korún sa oplatí na ne počkať, pretože chutia vynikajúco. Ale veľmi nemeškajte, idú na dračku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 871
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 928
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 751
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 877
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 801
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 551
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 858
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu