Podľa smernice Európskeho parlamentu môžu autovraky likvidovať len autorizované firmy. Vrakoviskám, ktoré podobne ako tie na snímke nespĺňajú prísne kritériá na ochranu životného prostredia, odzvonilo.
FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ
Skutočnosť je však iná. Staré autá bez značiek hyzdia ulice miest a obcí, v lepšom prípade sú na vrakoviskách. Len v Prešovskom kraji by bolo treba zlikvidovať podľa odhadu 1300 vrakov, v Košickom kraji viac ako 2500. Podľa údajov z Mestskej polície v Košiciach bolo vlani na verejných priestranstvách odstavených 194 vozidiel bez poznávacej značky, ďalších 89 síce značky má, ale vykazujú znaky vraku.
V súčasnosti sú na Slovensku štyri autorizované firmy, z toho dve v Košickom a Prešovskom kraji, ktoré sú schopné komplexne likvidovať a recyklovať autovraky. Ich kapacita je okolo 12 000 automobilov za rok. Ani tá nie je využitá.
"Legislatíva a podmienky na likvidáciu autovrakov sú vytvorené, v praxi to však nefunguje. Problém vidíme predovšetkým v nedostatočnej komunikácii medzi dopravnými inšpektorátmi, mestskými políciami a úradmi životného prostredia. Nefunguje kontrola majiteľov, ktorí automobil odhlásia z evidencie, ale nesplnia zákonom predpísanú povinnosť na jeho likvidáciu," povedala včera v Košiciach riaditeľka sekretariátu Združenia automobilového priemyslu SR Mária Nováková.
Ako povedal Peter Nagy z Magistrátu mesta Košice, mestská polícia musí v prvom rade chrániť majetkové práva občanov. "Mesto nemá právo označiť vrak za odpad," oponoval.
Podľa riaditeľky košickej spoločnosti Fe-Markt Márie Bendíkovej za tri mesiace existencie zlikvidovali len 68 automobilov vyradených z evidencie, pritom denná kapacita linky v Turni nad Bodvou je 15 vozidiel. Ďalšia linka, ktorá dokáže spracovať denne 24 áut a za rok až 6000 vrakov, je v Hanušovciach nad Topľou.
"Pri odhlasovaní auta má jeho majiteľ zo zákona dve možnosti. Buď predloží okresnému dopravnému inšpektorátu potvrdenie, že vozidlo odovzdal na spracovanie, alebo čestné vyhlásenie, že si ho necháva. Kópiu by mal zaslať aj na príslušný obvodný úrad životného prostredia, ktorý by mal mať prehľad, kde sa auto nachádza. Žiaľ, stáva sa to len výnimočne, vozidlá ostávajú na parkoviskách a sú v podstate nekontrolovateľné," uviedla Bendíková.
Zatiaľ čo v zahraničí, napríklad v Nemecku, zaplatí majiteľ auta za jeho likvidáciu 500 eur, na Slovensku dostane 1000 Sk. "Majiteľ si hradí akurát náklady na prepravu, čo z Košíc do Turne stojí približne 400 korún. Odpadajú mu starosti, čo s vrakom, a vyhne sa aj prípadným sankciám," dodáva Bendíková.
MIKULÁŠ JESENSKÝ