V Rakúsku budú môcť odteraz požiadať o azyl iba tí, ktorí tak urobia na rakúskom veľvyslanectve, alebo prídu do krajiny lietadlom, alebo sa v ich prípade nebude dať zistiť, z ktorej krajiny pricestovali. Rakúsko už totiž nie je hraničnou krajinou Európskej únie a stalo sa ňou Slovensko. Pokiaľ sa teda zistí, že žiadateľ o azyl pricestoval do Rakúska cez Slovensko, Viedeň ho bude môcť vrátiť Bratislave. Slovensko sa na to musí pripraviť.
Rakúske úrady musia vybaviť prijatie azylanta do schvaľovacej procedúry v priebehu 72 hodín a rozhodnutie o prijatí jeho žiadosti musí padnúť do 20 dní. V opačnom prípade bude žiadosť považovaná za akceptovanú.
Situácia je podľa experta rakúskej charitatívnej organizácie Caritas, Andreasa Lepschiho zatiaľ relatívne pokojná. Po 1. máji zaznamenali jeho spolupracovníci výrazný pokles počtu prichádzajúcich utečencov.
Podobné sprísnenie azylového procesu odštartovalo v pondelok aj Švajčiarsko. Švajčiarska národná rada rozhodla, že o udelení azylu bude odteraz rozhodovať iba jeden sudca a nie traja, ako tomu bolo doteraz. Zároveň sa znížila možnosť odvolania voči tomuto rozhodnutiu. Veľké obavy opozície vyvoláva zákonom daná možnosť overovania osobných údajov žiadateľa v jeho rodnej krajine. Práve ona ohrozuje bezpečnosť príbuzných žiadateľa, ktorí by sa mohli stať predmetom prenasledovania tamojšími úradmi, argumentujú švajčiarski ľavičiari.
JAROSLAV ROZSÍVAL