
Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Roberta Kohlmanna za to môže "zaostávanie za konkurenciou." V okolitých krajinách prebehli masívne investície do cestovného ruchu a tým nám odlákali klientov.
Pokles záujmu o Slovensko bol viditeľný už túto zimnú sezónu. Hotelieri vravia, že zo zahraničia prišlo až o 30 percent menej zákazníkov ako pred rokom. Podľa Kohlmanna sa musíme pripraviť na to, že celý tento rok bude v znamení úbytku klientov z Česka, Poľska a Nemecka. Návštevníci z týchto troch krajín tvoria pritom dominantný podiel na aktívnom cestovnom ruchu Slovenska.
Kohlmann je presvedčený, že nám nepomôže ani vstup do Európskej únie. Naopak, môžeme viac stratiť, ako získať. Európske cestovky nemuseli doteraz platiť daň z pridanej hodnoty z časti ceny zájazdu, ktorý tvorí ich prirážku, keďže išlo o služby mimo únie. Od 1. mája ju už musia platiť. Znamená to zdraženie pobytov na Slovensku asi o 4 percentá.
Rovnako slovenské cestovky, ktoré k nám dovážajú klientov, nemuseli na Slovensku platiť DPH. Považovalo sa to za vývoz. Cena zájazdov sa tak zvýši až o dve percentá.
Na zvýšenie cien dovoleniek na Slovensku má vplyv aj januárové zvýšenie DPH zo 14 na 19 percent a veľké posilnenie koruny za posledný rok. "Celkovo to znamená, že zvýšenie ceny dovolenky na Slovensku predstavuje 15 až 20 percent bez zohľadnenia vplyvu inflácie a prípadných investícií," vraví Kohlmann.
Naopak, tento rok by sa malo dariť pasívnemu cestovnému ruchu. V súčasnosti predávajú cestovné kancelárie asi o 8 percent viac zájazdov ako vlani. Podľa viceprezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Pavla Komoru sa nezopakuje ani minuloročný veľký počet zájazdov typu last minute. "Cestovné kancelárie sa poučili a nakontrahovali realistickejší počet pobytov."
Už minulý rok väčšina cestoviek hovorila, že počet pobytov na poslednú chvíľu bude takmer minimum. Napokon však dosiahli rekordný počet.
Aj tento rok bude najvychytenejšou destináciou Slovákov Chorvátsko. Počet dovolenkárov v tejto krajine by však mal v dôsledku zvyšujúcej sa ceny poklesnúť. Naopak vzrásť by malo druhé Grécko i štvrté Bulharsko, ktoré sa podľa Komoru pravdepodobne dostane na tretie miesto pred Taliansko.
Cestovný ruch v roku 2003 a 2002
2003 | 2002 | |
Devízové príjmy | 31,7 mld Sk | 32,8 mld Sk |
Devízové výdavky | 21 mld Sk | 20 mld Sk |
Podiel aktívneho cest. ruchu na HDP | 2,7 % | 3 % |
Príjazdy zahraničných návštevníkov (prekročenie hraníc) | 24,9 milióna | 26,4 milióna |
Počet prenocovaní zahraničných turistov v SR | 4,9 milióna | 5 miliónov |
Počet ubytovacích zariadení | 2509 | 2398 |
Počet lôžok | 121 299 | 118 168 |
Kam ľudia najviac v roku 2003 cestovali prostredníctvom cestovných kancelárií
1. Chorvátsko | 105 000 |
2. Grécko | 75 000 |
3. Taliansko | 56 000 |
4. Bulharsko | 36 000 |
5. Egypt | 26 000 |
6. Tunisko | 20 000 |
7. Španielsko | 15 000 |
8. Turecko | 10 000 |
9. Francúzsko | 10 000 |
10. Rakúsko | 9000 |