SME

Hranice sú otvorené, prechod trvá len pár sekúnd

K prázdnemu hraničnému priechodu prichádza kamión. Šofér zoskočí z kabíny, ukáže pas a o tridsať sekúnd odchádza. Je pondelok, 3. mája. Ešte v piatok, 30. apríla to na slovenských hraničných priechodoch vyzeralo inak. Tvorili sa na nich kilometrové ..

K prázdnemu hraničnému priechodu prichádza kamión. Šofér zoskočí z kabíny, ukáže pas a o tridsať sekúnd odchádza. Je pondelok, 3. mája. Ešte v piatok, 30. apríla to na slovenských hraničných priechodoch vyzeralo inak. Tvorili sa na nich kilometrové kolóny.

"Prvýkrát po vstupe do únie idem cez hranice. Nevypisujú sa už žiadne dokumenty, treba len pas. Bude to podstatne príjemnejšie jazdenie, keď na hraniciach nebudeme musieť čakať niekoľko hodín. Najviac som stál sedemdesiat hodín," hovorí vodič kamióna so žarnovickou značkou na slovensko-rakúskom hraničnom priechode Petržalka - Berg. "Teraz nič, prídem a idem."

SkryťVypnúť reklamu

Colníci, ktorí od vstupu Slovenska do Európskej únie nekontrolujú autá prechádzajúce cez hranicu, sa balia. Na každom priechode ich ešte zopár zostane do konca týždňa, aby podnikatelia mohli ukončiť niektoré colné formality.

"Stačí občiansky?" pýtal sa vodič strieborného terénneho auta prechádzajúceho do Rakúska cez priechod Jarovce - Kitsee. "Samozrejme, bez problémov," hovorí pasovák. Na druhú stranu prázdneho priechodu v Jarovciach prichádzalo nákladné auto. "Toto bol vždy príjemný priechod, väčšinou som tu nečakal viac ako pol hodiny až hodinu, lebo sem nechodia ťažké kamióny, len tie do 7,5 tony, ale teraz je to ešte lepšie," povie vodič, keď po minúte z hraníc odchádza.

Jeden z pasovákov hovorí, že lúčenie s colníkmi nebolo príjemné. "Polovica stratila zamestnanie, polovicu niekde premiestnia, ale ktovie, ako nakoniec dopadnú. A o dva-tri roky to čaká aj nás." Hranice by potom mali zostať úplne voľné.

SkryťVypnúť reklamu

V Jarovciach vraj nebol v prvých dňoch väčší ruch, ako inokedy. Hoci sa z krajín únie dá dovážať akýkoľvek tovar bez cla a nikto nekontroluje, kto čo cez hranice preváža, nezdá sa mu, že by jazdilo viac osobných áut s nákupmi.

Na slovensko-maďarskom priechode Rusovce - Rajka stojí pri vstupe množstvo kamiónov, podobne, ako keď kontrolovali vstup aj colníci. "Máme opatrenia ohľadom zasadnutia NATO, ktoré bude v Bratislave. Takže kontrolujeme dôslednejšie," hovorí jeden Ladislav Meszároš. V piatok a cez víkend sa nazbieralo veľa kamiónov, postupne sa rad roztratí. "Je to neporovnateľne voľnejšie. Colníci mali omnoho viac práce, museli kamión odplombovať, zaplombovať, kamióny čakali dlhšie."

Osobné autá sa včera zdržali na priechode pár sekúnd. "Bolo niekoľko prípadov, keď prišli s občianskymi preukazmi, ale aj s deťmi. Pre deti nemali žiadny doklad, nemohli sme ich pustiť. Čítali, že sa dá ísť s občianskymi, ale médiá neupozorňovali ľudí na deti, ktoré potrebujú pas, alebo musia byť zapísané v pase rodiča."

SkryťVypnúť reklamu

Nezmenená situácia je na hraničných priechodoch s Ukrajinou.

Ako sa cestuje cez hranice

Zuzana Kmeťová z ministerstva vnútra hovorí, že do krajín Európskej únie už netreba pasy. "Ľudia môžu chodiť na občiansky preukaz. Napriek tomu odporúčame, aby v prvých mesiacoch použili pas." Do Bruselu poslali vzor slovenského občianskeho preukazu, odtiaľ sa mal dostať na hraničné priechody všetkých štátov únie. "Lenže na všetkých hraničných priechodoch nemusia mať vzor nášho občianskeho včas."

Kmeťová upozorňuje, že doklad musí mať každý. Deti do 15. rokov nemajú občiansky, čiže musia mať buď vlastný pas, alebo musia byť zapísané v pase rodiča.

Po prekročení hraníc sa môžu cestujúci voľne pohybovať po všetkých krajinách únie. Medzi jej štátmi nie sú hraničné priechody. Z Rakúska do Talianska či z Rakúska do Nemecka a ďalších krajín sa dá dostať bez toho, aby cestujúci pocítil, že prechádzal z krajiny do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako sa dá cestovať aj do ostatných členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko). S pasom alebo občianskym sa dá cestovať aj do Švajčiarska. (hr, rf)

Do Dánska treba pas

Ministerstvo vnútra včera upozornilo, že do Dánska sa nedá cestovať len s občianskym. "Dánske kráľovstvo akceptuje ako cestovný doklad na vstup do krajiny identifikačný preukaz iba v prípade, že obsahuje informáciu o štátnom občianstve. Slovenský občiansky preukaz túto informáciu explicitne neobsahuje. Preto budeme aj naďalej pri ceste do Dánska potrebovať platný cestovný pas," píše ministerstvo. Týka sa to najmä cestujúcich, ktorí prichádzajú do Dánska letecky. Na letiskách, na rozdiel od cestných hraničných priechodov, sú pasové kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bude s colníkmi

Colná správa stiahla svojich ľudí z hraničných priechodov s krajinami Európskej únie (Maďarsko, Rakúsko, Česko, Poľsko). Zo zamestnania ich odchádza 608. "Niektorí na vlastnú žiadosť do dôchodku alebo do výslužby, niektorí dostali výpovede," povedala hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balásziková.

Ďalších colníkov, ktorí do piatku pracovali na hraničných priechodoch, zamestnajú na iných postoch. Na colníkov totiž prechádza z daňových úradov správa spotrebných daní. "Využijeme ich pri spotrebných daniach, niektorí pôjdu na útvary spadajúce pod colný kriminálny odbor, niektorí na nové miesta, ktoré pribudli v súvislosti so vstupom do únie," povedala Balásziková.

Do 1. mája pracovalo na našich hraničných priechodoch 1814 colníkov, ale v tom sú započítaní aj colníci na ukrajinskej hranici, ktorí na priechodoch zostávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Na hraničných priechodoch zostanú často i takmer nové colné budovy, niektoré za stovky miliónov korún. V budúcnosti sa zrejme využijú na reštaurácie, parkoviská, sídla firiem, niektoré budú chátrať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  3. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu