Hodonín 1. mája (TASR) Symbolickým kľúčom odomkli dnes primátor mesta Skalica Stanislav Chovanec a Starosta Sudoměříc Stanislav Tomšej na česko-slovenskej hranici Baťov kanál zo slovenskej strany. Časť kanálu je hraničným tokom, a preto predstavitelia prihraničných obcí podporujú rozvoj plavebnej cesty, ktorá má podporiť rozvoj turistického ruchu na česko-moravskom pomedzí.
"Po prvý raz v novodobej histórii sa otvára Baťov kanál na slovenskom území, čo je podčiarknuté naším novým členstvom v Európskej únii. Spoločne so štátnymi podnikmi Povodie Dunaja a Povodí Moravy, s mestami Skalica a Sudoměřice robíme všetko pre to, aby sa podarilo predĺžiť vodnú cestu v jej pôvodnom rozsahu až k rieke Morave do Skalice a na sever až po Kroměříž," povedal Ivo Ondračka z Agentúry pre rozvoj turistiky na Baťovom kanáli. Súčasťou slávnosti bolo položenie základného kameňa plavebnej komory Rohatec, na ktorý symbolicky poklepali kladivkom generálna konzulka SR v ČR Katarína Smékalová a ministri práce a sociálnych vecí a životného prostredia Zdeněk Škromach a Libor Ambrozek.
Plavebná komora Rohatec má umožniť prevádzku turistickej lodnej dopravy zo Skalice do Hodonína. "Za slovenskú vládu ďakujem za podporu týchto aktivít. Zatiaľ čo v minulosti nám kreslili čiary červené, žlté a fialové, my teraz kreslíme čiaru modrú, ktorá nebude naše štáty rozdeľovať, ale bude príležitosťou, aby turisti, podnikatelia i miestni ľudia pocítili, že modrá čiara je pre všetkých prínosom," konštatoval štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Zsolt Lukáč.
Baťov kanál je vodná cesta, využívajúca umelé a prírodné riečisko Moravy. Splavnosť v minulosti zaisťovalo celkovo 14 plavebných komôr, z ktorých jedna je stále nefunkčná.
Juhomoravský kraj podporil vypracovanie plánu obnovy a rozvoja využitia unikátneho súboru stavieb kanálu, štát prisľúbil uvoľniť na vybudovanie plavebnej komory v Rohatci 120 miliónov korún. Splavnosť by mala byť zaistená do troch rokov. Podľa Ondračku by mohol kanál priniesť regiónu s vysokou nezamestnanosťou niekoľko stoviek pracovných miest.
Pôvodný Baťov kanál bol vybudovaný v rokoch 1934 až 1938 ako súčasť zavlažovacieho diela Otrokovice-Rohatec. K prevádzke nákladnej dopravy však slúžil len asi desať rokov, stavba však i naďalej slúžila vodohospodárskym účelom. Po roku 1989 sa obce v okolí kanála za pomoci EÚ spojili pri realizácii projektu Baťov kanál - Moravsko-slovácka vodná cesta. Súčasťou projektu bolo okrem iného prepojenie celého regiónu a spolupráca so Slovenskom s cieľom podpory cestovného ruchu. Teraz je kanál splavný na 65 kilometroch a stal sa významnou turistickou destináciou. Minulý rok lode na kanáli prepravili asi 50.000 ľudí.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) juh