Na druhej terase nádvoria Oravského hradu sa pred časom objavili trhliny. Turisti chodia provizórnym schodiskom. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
ORAVSKÝ PODZÁMOK - Na druhej terase hlavného nádvoria Oravského hradu sa pred časom objavili pomerne výrazné trhliny. Aj keď podľa odborníkov bezprostredné nebezpečie zrútenia či poškodenia terasy nehrozí, staticky ju zabezpečili a turisti chodia v tejto časti provizórnym schodiskom. Oravské múzeum hľadá možnosti, ako problém odstrániť úplne a pokúša sa získať na sanačné práce financie.
Podľa vedúcej spoločenskovedného oddelenia múzea Ivety Florekovej, sa s početnými statickými problémami na hrade museli vyrovnávať už majitelia v predchádzajúcich storočiach. Mohutný hradný komplex je postavený na vápencovom brale a leží z veľkej časti na pohyblivých íloch. Na viacerých hradných častiach sú dodnes viditeľné takzvané "tiahla", ktorými majitelia v minulosti zabezpečovali budovy pred praskaním a pohybom. Pôsobili ako špeciálne obruče a pôvodnú funkciu plnia dodnes. K modernejšiemu statickému zabezpečeniu hradu museli pristúpiť aj v 80. rokoch minulého storočia. Odborníci totiž zistili, že na niektorých miestach hradu sa podložie posúva až o tri milimetre ročne. V tomto období sa urobila rozsiahla injektáž hradného brala a spodnej časti hradu. Okolo hradu sa tak vytvoril akýsi betónový veniec.
Problém paradoxne priniesol aj pozitívny prvok. Na terase sa uskutočnil archeologický a architektonicko-historický prieskum, ktorý by podľa archeológa a historika umenia Michala Čajku mal vniesť nové poznatky do bielych miest v histórii hradu. V porovnaní s inými hradmi sú archívne materiály o vývoji Oravského hradu pomerne chudobné. V blízkosti prasknutých múrov urobili odborníci dve rozsiahle sondy.
KVETA FAJČÍKOVÁ