Leopoldova brána. FOTO - AUTORKA
Mesto kúpilo Starú a Novú pevnosť od ministerstva obrany v jeseni minulého roku. Zaplatilo za ňu štyridsať miliónov korún, ktoré bude splácať desať rokov. Pol roka po uzatvorení zmluvy by ich už podľa nového zákona mohlo získať bezplatne. "Počas našich rokovaní s ministerstvom obrany od roku 1990 sme to nevedeli. Keby sme boli pevnosť odmietli, ponúklo by ju ďalším záujemcom. Nikto iný by ju nekúpil celú. Opevnenie patrí k histórii Komárna a je významnou kultúrnou pamiatkou v strednej Európe. Hodnota získaného majetku je pre Komárno vyššia ako jeho kúpna cena," odôvodňuje primátor Komárna Tibor Bastrnák.
Starú pevnosť uvádza Ferdinandova brána, pomenovaná podľa cisára Ferdinanda, ktorý ju dal postaviť. Jej podoba sa od 16. storočia nezmenila. Tvoria ju zemné valy z pálených tehál a kameňa, v nich sú vojenské priestory. Valy vytvorili šesťuholník, čo zosilnilo ich obranný charakter. "Nevieme si rady s náletovými drevinami. Ich korene sú také silné, že prerastajú do miestností pod zemou a poškodzujú ich. Už sme vypracovali projekt na chemickú likvidáciu drevín," hovorí vedúci odboru školstva a kultúry Mestského úradu v Komárne Gabriel Weszelovszky.
V týchto historických priestoroch sídlila vyše dvadsať rokov Sovietska armáda. Mala v nich rozsiahle sklady streliva. V jednej z miestností nájdeme zvyšky bazénu, v inej prepadnutý strop. Vo vedľajšej sú zasa veľké betónové sudy, ktoré podľa Weszelovszkého slúžili na uskladňovanie kvasenej kapusty a uhoriek.
Z malého nádvoria pevnosti vedú labilné schody na zemný val, kadiaľ robili obchôdzky stráže. Každé vybočenie z chodníka by sa mohlo skončiť zle. V tráve sú totiž vetracie otvory klenbových miestností. Z valu vidieť na maďarskú stranu Dunaja, kde sa nachádza Monštranská a Igmándska pevnosť, pokračovanie obranného systému Komárna.
Nová pevnosť bola oddelená od Starej po odchode Sovietskej armády plechovým plotom. Naša armáda sídlila iba v novej časti. Aj túto pevnosť na obranu pred Turkami uvádza brána. Podľa panovníka, ktorý ju dal postaviť v 18. storočí, sa volá Leopoldova. Zaujímavá je v nej kasárenská budova v tvare U, na ktorej sú namaľované postavičky vojakov všetkých hodností. Strecha kasární sa môže kedykoľvek zosypať. Prehnitá tribúna s červenou päťcípou hviezdou pred kasárňami ešte pripomína minulosť.
"V sedemdesiatych rokoch 19. storočia bol komárňanský obranný systém najväčšou pevnosťou v Rakúsko-uhorskej monarchii a bol určený až pre dvestotisícovú armádu. Osemdesiathektárová pevnosť je jedinečná tým, že nikdy nebola dobytá," hovorí prednosta Ľudovít Gráfel. Komárňania hovoria, že je ich pýchou a vzdychnú si, keď sa hovorí o jej rekonštrukcii. Podľa predbežných odhadov by na ňu mesto potrebovalo asi dve miliardy korún. Radnica sa zaviazala, že päť rokov bude pamiatku používať iba na neziskové účely. Chcela tam umiestniť školy či kultúrne inštitúcie. "Neskôr by sme mohli niektoré objekty bezplatne prenajať subjektom, ktorí ich na vlastné náklady zrekonštruujú. Spolupracujeme aj so študentmi architektúry. Pripravujú projekty na architektonické využitie jednotlivých objektov," hovorí prednosta.
Verejnosť sa môže každoročne pozrieť iba do vyhradenej časti pevnosti počas Komárňanských dní. Tie najbližšie budú v sobotu a nedeľu. Oddelenie kultúry však pripravuje trasy, ktorými chce sprístupniť pamiatku turistom po celý rok. Musia byť v prvom rade bezpečné. Odhaduje, že by sa tak mohlo stať už túto turistickú sezónu.
JANA BEŇOVÁ