BRATISLAVA - Tohtoročná letná dovolenka v zahraničí bude pravdepodobne lacnejšia ako vlani. Na každom minutom eure slovenský turista ušetrí oproti vlaňajšku zhruba korunu. Spôsobí to celoročné posilňovanie slovenskej meny, ktorá sa tento týždeň dostala dokonca pod hranicu 40 korún za euro.
Kurz koruny sa podľa ekonómov udomácni pod touto úrovňou dlhšie. Obchodníčka s devízami Tatra banky Bibiana Valachová si myslí, že v nasledujúcich týždňoch sa kurz meny nedostane pod 39,850 a nad 40,100 koruny za euro. Kolísanie kurzu okolo 40 korún za euro naznačilo aj včerajšie obchodovanie, teda deň po dosiahnutí historického maxima.
"V utorok ráno stálo euro 39,955 koruny, neskôr jeho cena klesla na 39,935 koruny," opísala prvú reakciu trhu na pondelkové prelomenie maxima Valachová. Korún sa však neskôr začali zbavovať niektoré zahraničné banky, ktoré si tak vyberali zisky z predchádzajúcich dní. Kurz sa tak dostal späť tesne nad hranicu 40 korún za euro.
Aktivita zahraničných bánk je podľa dílerov len dočasná. "Nebolo to nič agresívne, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o vyberanie ziskov. Určite nemožno hovoriť o skrytej intervencii Národnej banky Slovenska," dodala Valachová.
Centrálna banka má dnes dopoludnia na programe zasadanie bankovej rady, ktorá by teoreticky mohla zasiahnuť proti silnej korune znížením úrokových sadzieb. Mena by bola v tom prípade menej úročená a pre obchodníkov by teda už nemusela byť taká atraktívna. "Koruna je v plávajúcom režime, v rámci ktorého je pohyb kurzu prirodzený. Ak však dospejeme k poznatku, že posun kurzu nespôsobil vývoj ekonomiky, zasiahneme," tvrdí hovorca NBS Igor Barát.
Vrchný riaditeľ menového úseku NBS Peter Ševčovic sa pred dnešným zasadaním bankovej rady odmietol ku kurzu koruny vyjadriť. "Nebudem to komentovať," povedal. Hovorca centrálnej banky však naznačil, že uplatneniu niektorého z menových nástrojov, napríklad zníženiu úrokov či intervencii, by predchádzali slová o neopodstatnenosti pohybu kurzu. "Aj verbálny komentár je nástrojom menovej politiky," zdôraznil Barát. NBS sa proti silnej korune v posledných dňoch neohradila.
Ekonomickí analytici si myslia, že dlhodobé zhodnocovanie meny má oporu v ekonomickom vývoji Slovenska. "Obchodníci stavili od parlamentných volieb v roku 2002 na zhodnocovanie meny. Na začiatku to boli ich očakávania od novej vlády, ktoré sa neskôr začali meniť na realitu. Zhodnocovanie koruny má teda dlhodobú tendenciu," povedal analytik Tatra banky Robert Prega.