Strečno 23. apríla (TASR) - Flotila strečnianskych pltí previezla počas minulých štyroch sezón už 11 000 ľudí z celého sveta okolo legendárnych skál Margita a Besná. Pri príležitosti otvorenia pltníckej sezóny na Váhu to dnes skonštatoval Pavol Albrecht, zástupca Prvej pltníckej a raftingovej spoločnosti v Strečne.
Vodník Jurko a víla Žblnka už tradične odovzdali pltníkom kľúč od Váhu a zaželali im pokojnú plavbu a dobrú sezónu. Podľa Albrechta ponúkajú strečnianski pltníci už piaty rok možnosť spoznať históriu, kultúru a prírodné krásy strečnianskej úžiny počas sedemkilometrovej plavby po Váhu. "Váh to bola najznámejšia pltnícka rieka a tento striečniansky prielom bol pre pltníkov najnebezpečnejší. Takže tu máme obrovskú koncentráciu zaujímavostí, v podobe nebezpečných brál Margita a Besná, dva hrady, je to z minulosti najznámejší pltnícky úsek," vysvetlil Albrecht. S históriou pltníctva i okolitej krajiny zoznamujú cestujúcich na dvanásťmiestnych pltiach počas päťdesiatminútovej plavby dvaja vyškolení pltníci. Plavba plťami už nie je ani zďaleka taká nebezpečná ako v minulosti, keďže najproblémovejšie časti obávaných skál Margita a Besná výbušninami odstránili ešte v rokoch 1937-1938 a materiál z nich použili pri stavbe železnice.
Začiatky pltníctva na Slovensku siahajú podľa Albrechta do 11. storočia, najväčší rozmach zaznamenalo v 18., 19. a začiatkom 20. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal prakticky zánik pltníctva. Splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, pričom najvýznamnejšou bola práve vážska pltnica. Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov. Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich dokázali prepraviť až 180 metrov kubických nákladu.