
Náučný chodník vedie pozdĺž Moravy a je vhodný na cyklistiku, korčuľovanie aj prechádzky. V budúcnosti by mal merať až 79 kilometrov. FOTO - TASR
Časť náučného chodníka je od sútoku riek Dunaj a Morava v prevádzke už niekoľko rokov. Inštitút aplikovanej ekológie - Daphne ho chce predĺžiť a zrekonštruovať až takmer po sútok Moravy a Dyje. Na realizáciu sa chystá v rámci projektu Ochrana a rozumné využívanie Ramsarskej lokality Niva Moravy.
Daphne sa v spolupráci s českými a rakúskymi partnermi snaží zabrániť rýchlej devastácii hodnôt spoločnej hraničnej oblasti. Rieka Morava so svojou nivou patrí k územiam, ktoré vďačia za svoj dnešný charakter prísnemu režimu, ktorý tu bol uplatňovaný pred rokom 1989. Zakázaný vstup a obmedzenie hospodárenia boli takmer dokonalou zárukou ochrany prírodných hodnôt hraničných oblastí.
Niva Moravy tvorí spolu s priľahlou nivou rieky Dyje jednu z najzachovalejších riečnych nív v strednej Európe. O unikátnych prírodných hodnotách svedčí aj jej zaradenie medzi Ramsarské lokality - mokrade medzinárodného významu, ako aj súčasný návrh zaradenia do sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000.