
Jedlíkovo unipolárneho dynamo, z ktorého sa vo svete zachovalo len šesť kusov.
FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Autor 76 vynálezov sa narodil v tejto obci v roku 1800. Po skončení stredoškolského štúdia v Trnave a Bratislave vstúpil do benediktínskej rehole. V Pannonhalme študoval teológiu a súčasne v Pešti matematiku a fyziku. Potom pôsobil ako pedagóg na univerzitách v Bratislave a Pešti. Bádal vraj preto, aby mohol študentom vysvetliť fyzikálne javy.
Chcel dokázať fyzikálnu tézu, že elektromagnetický vodič môže vyvolať rovnomerný otáčavý pohyb okolo druhého podobného vodiča. Jeho pokus sa vydaril a v roku 1828 vyvinul pohyblivý magnet elektromotor.
"Aktívne sa zapájal do prác pri budovaní prvej železnice v Uhorsku. Ako odborník kontroloval pred spustením parné lokomotívy dovezené z Anglicka a Rakúska," píše Magdolna Priskinová v útlej knižke o pamätnej izbe vedca v Zemnom. Dodáva, že myšlienka o elektrine ho zamestnávala a skonštruoval prototyp magnetického čapu. Ten sa stal neskôr základom elektrického rušňa. Jeho najvýznamnejším vynálezom bol prototyp dynama, ktorý zostal desiatky rokov zabudnutý v skrini jeho kabinetu. Na svetlo ho vytiahol až po jeho smrti žiak Lórand Eötvös, ktorý o dyname povedal: "Jedlík už pár rokov pred Siemensom poznal túto teóriu a vyrobil skutočne fungujúci stroj." Dynamo potom vystavili v talianskom meste Como z iniciatívy Uhorskej pošty, kde si ho pozreli vedci z celého sveta.
Jedlík má na konte desiatky vynálezov, no dal si patentovať iba sódovkový stroj. Vraj ho vynašiel preto, že víno bolo preňho prisilné a riedil ho vodou. "Nemal ambície presláviť sa a ako kňaz na to nemal ani zázemie. Počas socializmu sa o ňom neučilo, hovoria mu zabudnutý vynálezca," povedal starosta Zemného János Bób.
Obec po nežnej revolúcii dostala prototyp dynama vyrobený v Elektronickom múzeu v Budapešti. Riaditeľ Jadrovej elektrárne v maďarskom Pakši, ktorý je rodákom zo Zemného, jej daroval aj Jedlíkov pohyblivý elektromotor. Exponát stojí asi milión forintov. Aby si ho mohli ľudia pozrieť, zriadili v Zemnom pamätnú izbu. Je v nej aj Jedlíkova osobná korešpondencia s bratrancom jazykovedcom a literátom Gregorom Czuczorom.
Zemné pripravuje v rámci osláv Svetového dňa priemyslového vlastníctva spomienkové stretnutie na Jedlíka. Bude túto sobotu v miestnom kultúrnom dome. Zaznejú na ňom aj prednášky o zabudnutom vynálezcovi. Súčasťou podujatia bude odovzdanie Jedlíkovej ceny, ktorú udeľuje maďarským vedcom na Slovensku občianske združenie Jedlíkovo kuratórium.
Autor: bej