Hornické muzeum.
Múzeum mapuje históriu ťažby uhlia v Ostravsko-karvinskom revíre a technického vývoja strojov. Prezrieť si môžete štôlne z polovice 19. storočia, banské stroje. Zaujímavá je aj expozícia banských svietidiel, východové miesta uhoľných slojov na povrch. Atrakciou je aj možnosť sfárať do podzemia baníckou klietkou. Určite neminiete ani harendu u Barborky - originálnu banícku krčmu. K múzeu patrí aj sídlisko lovcov mamutov pod kopcom Landek a prírodovedný náučný chodník. Na Landeku sa našla aj vzácna soška Landeckej alebo Petřkovickej Venuše.
Otvorené:
denne okrem pondelka od 9.00 - 18.00 h, vstup každú hodinu
Vstupné
Prehliadka povrchových expozícií bez sprievodcu: dospelí 10 Kč, deti 5 Kč
Sfáranie do bane, prehliadka výstavnej haly so sprievodcom, prehliadka expozície banského záchranárstva so sprievodcom, povrchové expozície bez sprievodcu a detský areál: dospelí 80 Kč, deti od 6 do 15 rokov, dôchodcovia, študenti 40 Kč
Prehliadka výstavnej vily so sprievodcom, expozície banského záchranárstva so sprievodcom, povrchových expozícií bez sprievodcu, detský areál: dospelí 40 Kč, deti dôchodcovia, študenti 20 Kč.
Ostravské muzeum, Masarykovo námestie
Nájdete tu vývoj histórie na území Ostravy od čias lovcov mamutov až po obdobie 1. republiky. Zároveň je tu expozícia živej i neživej prírody či Maškov orloj.
Otvorené:
pondelok - piatok od 9.00 do 17.00 h, sobota a nedeľa od 9.00 do 13.00 h
Sliezska Ostrava
Tu môžete začať na Sykorovom moste, toľko ospevovanom Jarkom Nohavicom, pokračovať môžete k Sliezskoostravskej radnici, novootvorenej zrúcanine Sliezskostravského hradu. Na hrade sa však sezóna začína 14. mája. Zaujímavý je aj farský kostol sv. Jozefa, židovský cintorín. V areáli výstaviska Čierna lúka môžete vidieť tzv. Rovinské bludné balvany.
Ostrava - Poruba
Tu je geologický pavilón s unikátnou expozíciou mineralogických a petrografických zbierok, zbierok uránu a nerastných surovín. Nachádza sa tu hvezdáreň a planetárium.
Moravská Ostrava
Mestská pamiatková zóna, v rámci ktorej si môžete pozrieť barokovú sochu Jána Nepomuckého na starej radnici, secesné budovy na zrekonšruovanej Poštovej ulici, katedrálu Božského spasiteľa, Národné divadlo Moravskosliezske, secesný Poľský dom, evanjelický kostol, zrekonštruovaný Husov sad s pamätníkom, Novú radnicu a vyhliadkovú vežu, kostol sv. Jozefa Don Bosca. V rámci okruhu Moravskou Ostravou sa vám núka aj exkurzia v pivovare Ostravar - v jeho Pivovarníckom múzeu, ktorého súčasťou je aj degustácia. Skupinové návštevy v pivovare sú po celý rok v pondelok až štvrtok od 9.00 do15.00 h. Individuálne návštevy od apríla do augusta vo štvrtok od 15.30, od septembra do marca v stredu od 15.30 h.
Ostrava - Vítkovice
V empírovom zámku je dnes múzeum a technická knižnica. Krásny je farský novogotický kostol sv. Pavla a zaujímavé sú domy v robotníckej kolónii, postavené v anglickom tehlovočervenom štýle, ktoré financovali Rotschildovci.
KAM S DEŤMI
Rozprávková pivnica strašidiel
Na výstavisku Čierna lúka neďaleko tržnice je v 150-ročných pivniciach na ploche 150 štvorcových metrov niekoľko strašidelných komnát: pavúčia miestnosť, peklo, pirátsky ostrov, sieň priemyslových strašidiel, rozprávková ríša...
Otvorené:
streda - sobota od 10.00 do 16.00 h. Nedeľa až utorok zatvorené.
Zoologická záhrada,
Sliezska Ostrava
Ostravská zoo je druhou najväčšou v Českej republike. Na ploche 104 hektárov tu majú vyše 900 zvierat. Špecializuje sa na euroázijskú faunu.
Otvorené:
apríl - august od 8.00 - 19.00 h
Pripravila: jač, FOTO - ARCHÍV