Centrum mesta.
Mestečko Morelia v severnom Mexiku patrí k najstarším v tejto krajine. Založili ho už v roku 1541 a dnes je so svojimi 600-tisíc obyvateľmi hlavným mestom štátu tisícich jazier - Michoacánu. A Michoacán sa považuje za jeden z najkrajších kútov Mexika a očarí nielen množstvom jazier, ale aj prírodnými termálnymi prameňmi či hornatou scenériou, vytvorenou sopečnou činnosťou.
História na každom kroku
Samotnú Moreliu postavili na mieste bývalého františkánskeho kláštora v nadmorskej výške až 1920 metrov. Španieli mesto pôvodne nazvali Valladolid. Keď Mexiko získalo nezávislosť, Valladolid premenovali na Moreliu na počesť slávneho revolucionára Josého Maríu Morelos y Pavón, ktorý sa tu narodil. Mimochodom, v Mexiku asi neexistuje mesto, kde by nebola ulica Morelos.
Morelia sa v roku 1991 dostala do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Historické centrum tvorí vyše 200 budov, ktoré si doteraz zachovávajú španielsky koloniálny šarm spred niekoľkých storočí. Mestské úrady majú veľmi prísne podmienky na výstavbu nových budov v centre. Vyžadujú, aby každá nová stavba zachovávala pôvodný štýl: tradičný ružový kameň, arkády a barokové fasády. Ani bankové inštitúcie nemajú výnimku, a preto si napríklad banka HSBC zvolila za svoje sídlo bývalú nemocnicu Hospital de los Juaninos z roku 1685, ktorú zrekonštruovala. Ťažko by ste tu hľadali aj bilbordy či reklamné tabule. Rušili by pompéznosť mesta.
Ružová katedrála
Jednou z hlavných atrakcií je niekoľko kilometrov dlhý kľukatý a zachovalý acueducto z roku 1785. Má neuveriteľných 253 oblúkov. Jeden jeho koniec je vsadený medzi nízke domky na námestí Plaza Villalongin. Obzvlášť majestátne pôsobí večer, keď je osvetlený po celej svojej dĺžke.
Ďalšou pýchou mesta je baroková katedrála z ružového kameňa z roku 1744. Okrem 70 metrov vysokých veží dvojičiek sa preslávila aj organom so 4600 píšťalami. Aj preto sa každoročne v máji koná v Morelii organový festival.
Za návštevu stojí tiež baroková kaplnka Santuario de Guadalupe. Je síce ďalej od centra, avšak jej zlatá výzdoba vyráža dych. Príjemnú atmosféru dotvárajú štýlové kaviarničky pod arkádami, odkiaľ môžete pozorovať pokojný život v uličkách mesta.
Zimovisko obrovských motýľov
Turistika sa tu dá spojiť aj s niečím takým užitočným, ako sú kurzy španielčiny. Je tu viacero jazykových škôl, ktoré ponúkajú programy aj pre cudzincov. V cene je často okrem hodín španielčiny aj kultúrny a športový program. Ten, kto by chcel praktikovať španielčinu aj vo voľnom čase, má možnosť sa ubytovať v mexickej rodine. Mexičania sú veľmi zhovorčiví, takže konverzácia určite nebude viaznuť.
Okolie Morelie ponúka okrem bohatej histórie aj nádhernú prírodu. Nájdete tu doslova milióny veľkých severoamerických motýľov Mariposa Monarca, ktoré sem každý rok na jeseň priletia prezimovať. Preletia vyše 4000 kilometrov z okolia amerických Veľkých jazier a usídlia sa v jednej z prírodných rezervácií. Ak by ste sa nimi chceli pokochať, treba vyraziť do jedného z dvoch zimných sídiel Sierra Chincua a El Campanario, ktoré sú prístupné verejnosti.
V okolí jazera Pátzcuaro kedysi sídlili Indiáni Tarascos, pôvodní obyvatelia tohto regiónu. V súčasnosti sa tu konajú oslavy Día de los Muertos - Dňa mŕtvych. Sú to krásne procesie, ktoré sa odohrávajú sčasti priamo na loďkách. Ďalším magnetom je najväčší z ostrovov na jazere Isla Janitzio, kde sa týči štyridsaťmetrová socha revolucionára Josého Maríu Morelos y Pavón. SAMUEL KOVÁČ