Brusel 9. apríla (TASR) Doslova sťahovanie národov nastáva každoročne v Belgicku v období Veľkej noci. Deti majú dva týždne prázdnin a tak mnohé rodiny už víkend pred veľkonočnými sviatkami odchádzajú za slnkom, či snehom a vracajú sa až víkend po sviatkoch.
Tento rok hlásia cestovné kancelárie dokonca 20-percentný nárast predaja veľkonočných dovoleniek oproti vlaňajšku.
Najobľúbenejšími destináciami Belgičanov túžiacich po teple a slnku sú Španielsko, Turecko, Egypt, Tunisko a Dominikánska republika. Za snehom a lyžovačkou cestujú Belgičania najradšej do Francúzska, Rakúska, Švajčiarska, Talianska a Nemecka.
Mnohé rodiny sa počas Veľkej noci vydávajú tiež na poznávacie zájazdy do európskych metropol. V obľúbenosti vedú Paríž, Londýn, Barcelona, Rím a Benátky.
Tí, ktorí sa rozhodnú ostať doma, vydávajú sa počas voľných dní k belgickému pobrežiu Severného mora alebo do pohoria Ardény na juhovýchode krajiny.
Hoci veľkonočných tradícií je v prevažne katolíckom Belgicku neúrekom, väčšina z nich sa zachovala už len v knihách a kronikách. Typickým pre Belgicko i ďalšie krajiny západnej Európy je schovávanie veľkonočných vajec a ich hľadanie deťmi. Tradičný "lov na vajíčka" sa počas veľkonočného víkendu neodohráva len v súkromných záhradách či bytoch, ale aj vo verejných parkoch.
Na veľkonočnom stole by v Belgicku nemal chýbať opekaný baranček, prípadne králik. Mnoho Belgičanov však ani počas Veľkej noci nevydrží bez svojho národného jedla - kastróla zélandských mušlí s misou hranolkov a majonézou. Dezertom býva veľmi často zákusok či bábovka v tvare veľkonočného vajca.
(spravodajca TASR Robert Sermek) mic