"Chceme takéto situácie riešiť s predstihom a dohodnúť sa, čo ďalej s rebríkmi a zvoliť priority na ich rekonštrukciu," hovorí predseda združenia obcí Mikroregión Slovenský raj - sever a starosta Hrabušíc Štefan Labuda
Do začiatku letnej turistickej sezóny 7. mája chce združenie skontrolovať za pomoci statika stav všetkých chodníkov a sprístupňovacích zariadení v národnom parku. Najproblematickejším miestom je práve lanová lávka v Prielome Hornádu.
Opravu a údržbu chodníkov a sprístupňovacích zariadení (rebríky, lávky, reťaze) si musia obce robiť na vlastné náklady. Zdroje na opravu chodníkov budú aj tohto roku získavať z predaja vstupeniek do národného parku. "Štát nám na to neprispieva ani korunu a my nemôžeme robiť nič iné, ak chceme zaručiť bezpečnosť turistov," dodal Štefan Labuda.
Starostovia sa dohodli aj na spolupráci s políciou pre problémy s obyvateľmi osady Letanovský Mlyn. V predchádzajúcich rokoch tu obyvatelia osady vyberali poplatky priamo na lávkach, čo podľa Labudu negatívne vplýva na rozvoj cestovného ruchu. Zásadným riešením bude podľa neho presťahovanie osady na iné miesto.
Mikroregión Slovenský raj - sever tvoria obce Hrabušice, Letanovce, Spišské Tomášovce, ktorých katastre priamo zasahujú do národného parku, členmi sú i Betlanovce, Arnutovce, Správa Národného parku Slovenský raj a Horská služba na Slovensku. Priamo v katastri Hrabušíc sú najnavštevovanejšie rokliny a chodníky.
V Národnom parku Slovenský raj je spolu 275 km chodníkov, z čoho je vyše 100 v exponovaných terénoch a roklinách. Slovenský raj má na Slovensku najvyššiu koncentráciu turistických chodníkov. (sita)